Islamisté úmyslně ničí syrské památky. Neuznávají díla, která vznikla před islámem

Sýrii označují experti za téměř bezednou klenotnici památek, archeologických nalezišť i uměleckých předmětů. Na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO má celkem šest pamětihodností, dalších 12 na zapsání čeká. Více než tříletá válka ale řadu památek poškodila, některé nenávratně. Cíleně je pak likvidují islamisté - zaměřují se hlavně na díla, která vznikla před příchodem islámu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie, starý Homs

Sýrie, starý Homs | Foto: Robert Mikoláš

„Tohle byla první stáj, o kousek výš je druhá. Celkem v nich mohlo být ustájeno přes tisíc koní,“ říká ozbrojený průvodce. Křižácký hrad Krak des Chevaliers je vskutku obrovský a není divu, že si na něm svého času vylámal zuby i slavný Saladin.

Od roku 2006 je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO, o šest let později se ale o něj opět začalo bojovat, obsadili ho totiž islamisté z Fronty Al-Nusrá spolu s bojovníky Syrské svobodné armády.

Přehrát

00:00 / 00:00

O poničených syrských památkách natáčel zvláštní zpravodaj v Sýrii Robert Mikoláš

„Sem dali jednu z náloží, kterou odpálili, když vládní vojáci postupovali hradem a snažili se ho dobýt. Mrtvé pak naházeli do vodního rezervoáru,“ ukazuje průvodce na kus roztrhané zdi.

Vládní jednotky nakonec Krak dostaly pod kontrolu až letošního 20. března, a to i proto, že se o vzácnou památku obával celý svět. Nepoužily tedy těžké zbraně, ovšem za cenu velkých ztrát na lidských životech.

Sýrie, klášter sv.Tekly v Malúle | Foto: Robert Mikoláš

„Tahle výzva je těžká, kvůli bojům došlo ke zničení či poškození řady památek - v Aleppu, Homsu a na dalších místech. Velkým problémem je ale řádění islamistů, kteří památky, křesťanské, byzantské, z doby Asyrské říše i další ničí jen proto, že zastávají odlišnou ideologii. Neuznávají nic, co bylo před islámem,“ říká profesor Maamoun Abdulkarim, ředitel všech památek a muzeí v Sýrii, který má na starosti 34 muzeí a více než deset tisíc pamětihodností a archeologických nalezišť.

„V Al-Rakka skupina islamistů zničila dvě největší sochy lvů, více než tři tisíce let staré, protože nešlo o islámské umění. Zničili je buldozery a nákladními auty. A pak odpálili mozaiku s vyobrazením žen z byzantské doby, poškodili ale i staré muslimské hřbitovy,“ vypočítává Maamoun Abdulkarim.

Sýrie, starý Homs | Foto: Robert Mikoláš

Dalším problémem je i mafie, která zneužívá pokračujícího konfliktu. Památky vykrádá a pašuje je do zahraničí.

„Spolupracujeme s UNESCEm i s dalšími mezinárodními organizacemi, které neskrývají obavy o kulturní památky v Sýrii. Předávají nám zkušenosti, jak poničené části restaurovat. A stejně tak jsme v neustálém kontaktu s Interpolem,“ dodává ředitel syrských muzeí a památek s tím, že tohle nemá nic společného s politikou. Jde totiž nejen o syrské, ale o celosvětové dědictví.

Sýrie, křižácký hrad Krak des Chevaliers | Foto: Robert Mikoláš

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme