Z právníka přes noc bezdomovcem. Před boji v Sýrii už uteklo sedm milionů lidí

Před boji v Sýrii utíkají miliony obyvatel. I z bohatých lidí se tak ze dne na den stávají bezdomovci, kteří čekají, až válka skončí. Mnozí nyní, po volebním vítězství prezidenta Bašára Asada věří, že se opět budou moci vrátit do svých domovů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrští uprchlíci stojí nedaleko zničeného majetku v uprchlickém táboře Zaatarí

Syrští uprchlíci stojí nedaleko zničeného majetku v uprchlickém táboře Zaatarí | Zdroj: Reuters

„Mám strach o své tři děti. Vyšli jsme ven jen proto, abychom nakoupili nezbytné věci, a hned se vrátíme zpět. Není to tu vůbec bezpečné, každý den létají do různých částí města minometné granáty,“ říká mladá Palestinka z města Daraa ležícího na hranici s Jordánskem.

Právě odtamtud, po tvrdém potlačení demonstrací v březnu 2011, se rozšířil odpor proti režimu prezidenta Asada.

Shodou okolností umírali v tomto starobylém středisku, o kterém se zmiňují už hieroglyfické desky z dob egyptského faraona Thutmose III. z poloviny 2. tisíciletí před Kristem, i věrní příznivci syrského prezidenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

S palestinskými uprchlíky v Sýrii natáčel zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš

Při předvolebním setkání dopadl na jejich stan minometný granát a zabil 21 lidí a zranil desítky dalších.

„Báli jsme se. V Daraa, kde jsem učila v hudební škole, tak jsem při vyučování zažila jeden minometný útok, střelbu i jeden útok, a to jsem s sebou měla své dvě děti. To bylo vloni, a poté už jsme to nevydrželi a odešli do Damašku,“ prozrazuje mladá žena.

„Teď bydlíme v hotelu. Původně jsem si chtěla najít práci v Libanonu, ale tam by vzali jen mne, bez dětí, tak jsme se rozhodli odejít do syrského hlavního města. Ovšem tady zas létají granáty po celý den a člověk neví, kam dopadnou,“ neskrývá obavy o své nejbližší.

Její manžel je právník, má tedy našetřené aspoň nějaké peníze. Doufá ale, že válka brzy skončí, aby se opět nestali uprchlíky ve vlastní zemi, jako tomu prý bylo v případě jejich předků.

„Pocházíme z Palestiny, poprvé jsme my, Palestinci opustili naše domovy v roce 1948. Nyní je to tedy podruhé, co jsme museli odejít a pevně věříme, že je to naposledy. Už se nechceme nikam jinam stěhovat, náš domov je v syrském Daraa,“ doufá palestinský právník.

Palestinský uprchlický tábor v syrském Jarmúku | Foto: ČTK

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme