Polikliniku v bosenském Maglaji zaplavily tuny bláta, drahé vybavení je na vyhození

Polikliniku v bosenském Maglaji zaplavily tuny bahna. Všechny přístroje jsou zničené a bez zahraniční pomoci se obnovy zdravotnického zařízení místní lidé jen tak nedočkají. Velká voda i valící se bahno dokonce několik lékařů na dva dny uvěznily v přízemních prostorách, když se snažili zachránit drahé vybavení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatopená poliklinika v Maglaji | Foto: Robert Mikoláš

Obří hadice o průměru asi třicet centimetrů odsává tuny bláta ze zatopených místností. Připomíná velký chobot vyčuhující z okna místnosti, které ještě před týdnem sloužily dětem i dospělým.

„To je oddělení fyzioterapie, všechny přístroje byly zaplavené a jsou zničené, vše, co sloužilo při léčbě, je na vyhození. A stejné je to i na sousedních odděleních, přišli jsme o rentgen, o ultrazvuk, nic už nefunguje. Varování před povodní jsme dostali v deset večer, za pouhých třicet minut ale přívalová vlna celou polikliniku zpustošila,“ popisuje dílo zkázy ředitelka polikliniky Emira Drnda Čičekličová.

Není divu, že zdejší úřady označují současné záplavy za nejhorší za posledních 120 let, co se v tomto regionu srážky systematicky zaznamenávají. Navíc chybělo velmi málo a záchranáři dnes z nánosů bahna mohli tahat i lidská těla.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Maglaji natáčel zpravodaj Robert Mikoláš

„Bylo nám hrozně. Valící se voda byla hodně blízko, úplně jsme cítili ten silný proud, jak se řítí kolem nás. Měli jsme s sebou nějaké zásoby jídla, první den jsme snědli slané, druhý zase sladké, pak už ale vše došlo, tak jsme si říkali, že si snad třetí den píchneme aspoň infuzi,“ vzpomíná na okamžiky hrůzy doktor Alen Okanovič, který se spolu s několika dalšími kolegy snažili zachránit alespoň to nejdražší vybavení.

Zuřící vodní živel byl však rychlejší a silnější. V poliklinice stojící asi padesát metrů od břehu řeky Bosny tak zůstali uvězněni, naštěstí pro ně se stoupající hladina včas zastavila.

„Děláme, co můžeme, zlehka se sem vracíme a snažíme se poskytovat služby tak, jak nám to umožňuje aktuální situace. Postupujeme ale milimetr za milimetrem a musíme doufat, že nevypuknou nějaké epidemie větších rozměrů,“ dodává lékař a odbíhá pomáhat při odstraňování následků katastrofálních záplav.

Sbírky pro Bosnu a Hercegovinu a Srbsko
ADRA: číslo účtu 34983498/0300, v.s. 510
Člověk v tísni: číslo účtu 51945194/0300

„Už nemáme sil, pracujeme tu od rozbřesku až do tmy. A ani nás nemá kdo vystřídat, ještě že nám přicházejí pomoct dobrovolníci, jinak bychom už padli,“ svěřuje se jeden z členů uklízecí čety, který se nyní zaměřuje na čištění kotelny.

Další zrovna mobilem oznamuje manželce, že ani dnes nepřijde domů a jiný zase ukusuje obloženou bagetu, kterou přineslo několik žen v zablácených šátcích.

„Tady byla kotelna na mazut se zásobníkem, všechno ale vyteklo, kotel je poškozený a my nemáme čím topit,“ vypočítává další škody ředitelka polikliniky.

Zatopená poliklinika v Maglaji | Foto: Robert Mikoláš

V místech, kde ještě před několika dny bylo možné chodit jen v čistých přezůvkách, se nyní boty boří do bahna, přesto se na tváři paní ředitelky najednou objevuje úsměv. Když totiž zvedne vyzvánějící telefon, hlas na druhém konci jí nabízí pomoc.

„Nemám vakcíny proti tetanu, vy mi je můžete sehnat? No to je skvělé!“ říká do telefonu s upřímnou radostí v hlase a její díky neberou konce.

Do obnovy provozu polikliniky je však stále ještě hodně daleko a hrozba vypuknutí epidemií zdaleka není zažehnána.

Robert Mikoláš, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme