Policie obvinila ústeckého primátora Mandíka a dva radní kvůli projektu vítání občánků

Policie stíhá ústeckého primátora Víta Mandíka a radního Josefa Macíka (oba z ČSSD) za porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. Zároveň chce požádat sněmovnu o vydání poslankyně ČSSD a ústecké radní Zuzany Kailové k trestnímu stíhání. Všechna obvinění prý souvisí s projektem vítání občánků. Trojici hrozí trest od tří do deseti let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Primátor Ústí nad Labem Vít Mandík | Zdroj: ČTK

„Neoprávněně umožnili získat majetkový prospěch společnosti zajišťující realizaci projektu vítání občánků. Statutárnímu městu Ústí nad Labem vznikla škoda nejméně milion korun,“ říká policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Firma Darothore měla za více než pět milionů korun organizovat v letech 2012 až 2014 slavnostní vítání občánků. Akci ale pořádala jen do února 2013.

Kvůli podezření na špatné hospodaření totiž podal krajský zastupitel za hnutí PRO Kraj Jaroslav Achab Haidler trestní oznámení a radní krátce na to smlouvu zrušili.

Přehrát

00:00 / 00:00

O obvinění primátora a radních se zajímala redaktorka Gabriela Hauptvogelová

Město firmě vyplatilo celkem 2,25 milionů korun. Rodiče ale dostali jen dárkové šeky v hodnotě zhruba 600 tisíc korun. Zbytek peněz šel údajně na účet firmy na propagaci.

Technický ředitel firmy Darothore Pavel Novotný ale jakékoli pochybení odmítá:

„Celé je to podle mě uměle vykonstruované. Je to nějaký politický boj, protože ta zakázka nebyla v žádném případě předražená. Byla normálně v reálných cenách a v reálných cenách bylo vypsané i výběrové řízení, které se dělalo několik let předtím.“

Hlasovali všichni radní

Primátor Mandík podal proti obvinění stížnost. Radní Macík nechtěl kauzu komentovat: „Bez komentáře. Nevyjadřoval jsem se.“ Mlčí zatím i radní a poslankyně Zuzana Kailová z ČSSD. Policie požádá sněmovnu o souhlas s jejím trestním stíháním.

O uzavření smlouvy s firmou Darothore hlasovalo v listopadu 2011 všech deset radních. Kromě obviněných tedy ještě současní radní Pavel Dlouhý a Arno Fišera z ČSSD, Jan Řeřicha, Tomáš Indra, Tomáš Nedvěd, Helena Kubcová a Martin Svoboda z ODS a Blanka Vraspírová za Stranu zdraví, sportu a prosperity.

Státní zástupce Pavel Kaláb nechtěl z důvodu pokračujícího vyšetřování komentovat, proč policisté ze všech radních obvinili jen dva.

Gabriela Hauptvogelová, Michaela Vydrová, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme