Cenu Charty 77 za občanskou statečnost převzaly Miloslava Pošvářová a Božena Fuková

Bývalá šéfka Úseku pro kontrolu kvality staveb Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová a někdejší poslankyně Božena Fuková převzaly Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost. Pošvářová v ŘSD upozorňovala na chyby a možnou korupci a Fuková zase v roce 1968 hlasovala jako poslankyně proti pobytu sovětských vojsk v ČSSR.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cena Františka Kriegla, Miloslava Pošvářová | Foto: Filip Jandourek

„Na svých postojích setrvala i přesto, že tím ohrozila svou profesní kariéru,“ zdůvodnila nadace ocenění Pošvářové.

Ta po odvolání z funkce získala podporu současné vlády, krátce pak dokonce pracovala jako poradkyně ministra dopravy Antonína Prachaře (ANO). I tuto funkci ale nakonec opustila s tím, že v ministra ztratila důvěru.

Fuková si podle nadace ocenění zasloužila za to, že se jako poslankyně postavila v roce 1968 po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa proti pobytu sovětských vojáků v ČSSR.

Kromě ní tehdy proti Dohodě o podmínkách dočasného pobytu sovětských vojsk hlasovali jen další tři poslanci, včetně Františka Kriegla, po němž bylo ocenění nadace pojmenováno.

„Její hlasování nebylo momentálním rozhodnutím, ale výsledkem aktivit, na kterých se v parlamentu podílela a které vycházely z jejího zásadového postoje. O rok později byla zbavena mandátu a dostala hodinovou výpověď,“ komentovala udělení ceny nadace.

Nadace Charty 77 uděluje Cenu Františka Kriegla od roku 1987 za mimořádné zásluhy v boji za lidská práva a občanské svobody, národní nezávislost či demokracii. Jejími nositeli jsou například hudebník Karel Kryl, bývalý disident a polistopadový český premiér Petr Pithart nebo novinářka Petra Procházková.

Cena Františka Kriegla, Miloslava Pošvářová | Foto: Filip Jandourek

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme