Festival Kladenské dvorky opět promění Podprůhon ve čtvrť umělců

Obyvatelé kladenské dělnické kolonie Podprůhon o víkendu znovu propůjčí svou čtvrť umělcům. Na několika dvorcích budou vystavovat výtvarníci, fotografové a grafici z celé republiky. Do Podprůhonu se po roce vrací festival Kladenské dvorky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akce Kladenské dvorky v kladenské čtvrti Podprůhon (4) | Foto: Petr Kološ

Letos to bude už 32. ročník. A stejně jako v předešlých letech, i tentokrát chystají organizátoři bohatý doprovodný program. V sobotu zahraje například kapela Blue Effect anebo zpěvačka Iva Bittová. V neděli vystoupí skupina Druhá tráva a dojde i na divadelní představení.

Umělci vystavují pod širým nebem. Rizikem každé venkovní výstavy jsou rozmary počasí, organizátoři jsou na to ale připravení. U každého dvorku je domek, do kterého si umělci mohou schovat obrazy a fotografie. Dělají to tak každý rok, protože díla je nutné ukrýt i přes noc.

U zrodu dvorků stáli v osmdesátých letech představitelé výtvarné skupiny Atelier 74. Hlavně Viktor Stříbrný, Anna Tichá, Jiří Hanke nebo Josef Vejvoda. Ti všichni byli ve své době klíčovými umělci kladenské umělecké scény. Svojí tvorbu si ukazovali na zahradě uměleckého kováře Viktora Stříbrného. Tradice se udržela a dále rozvinula.

Dvorky budou letos otevřené v sobotu od 14 do 18 hodin a v neděli od 10 do 18 hodin. Koncerty a divadelní představení jsou až do večera. Přesný program a plán místa dostanou návštěvníci přímo v Podprůhonu.

Podprůhon se loni začal opravovat a některé ulice jsou stále rozkopané. Posluchači by si proto měli vzít pevnou obuv. O festival je mezi lidmi zájem. Líbí se jim, že mohou nahlédnout do dvorků, pobavit se s umělci i se samotnými majiteli domků.

Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme