Ve vedrech se zvyšuje riziko úniku oxidu uhelnatého. Hasiči doporučují čidla

Češi zapomínají na pravidelnou revizi karem nebo plynových kotlů. Kvůli tomu jim hrozí otrava oxidem uhelnatým. Ve vedrech se přitom riziko úniku oxidu uhelnatého zvyšuje. Slunce praží na komíny, které mají zplodiny odvádět a místo toho je ale vhání dovnitř. Na nebezpečí mohou upozornit speciální čidla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynový vařič. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Například včera museli vyjíždět hasiči v Praze ke třem případům úniku oxidu uhelnatého. Další se objevil dnes kolem poledne. Problém je právě v tom, že člověk jedovatý plyn nevidí ani necítí a začíná pomalu upadat do bezvědomí.

Na únik oxidu ale můžou upozorňovat speciální čidla. Právě včera v Praze čidlo upozornilo majitelku plynového kotle v bytě na pražském Starém Městě na únik jedovatého plynu. Ihned vypnula přívod plynu a začala větrat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hasiči během veder varují před únikem oxidu uhelnatého. Další podrobnosti zjišťovala redaktorka Veronika Hlaváčová

Hasiči proto lidem doporučují pořízení speciálního čidla. Jejich ceny se pohybují do tří tisíc korun.

„V současné době je na trhu několik druhů čidel na oxid uhelnatý. Jednoznačně do obytných místností ho lze doporučit. Dává zvukovou, případně i světelnou signalizaci. A o to nám jde, vědět, že nám hrozí nebezpečí, včas prostor opustit a vyvětrat,“ Velitel hasičské čety na pražských Petřinách Václav Kratochvíl.

Vedle čidla jsou ale nutné i revize plynových spotřebičů. Mají se provádět pravidelně každý rok.

„Hasiči doporučují, aby si lidé každý rok nechali svůj plynový kotel odborně zkontrolovat a samozřejmě by si měli uvědomit, že pokud vznikne požár, v důsledku toho, že kotel nebyl řádně udržován, lidé mohou dostat pokutu až 25 tisíc korun,“ upozorňuje mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová.

Podle revizního technika z Prahy Tomáše Vnoučka lidé ale odborné pravidelné čištění karmy nebo kotle zanedbávají. Setkává se prý i s několik let zanesenými karmami. Dokonce čas od času naráží i na případy, kdy se majitel snaží prach a další nečistoty odstraňovat sám.

„Měli jsme takový případ, došlo pak k těžké otravě celé rodiny. Když jsme tam přijeli, hořák byl zanešený. Majitel tvrdil, že si to každý rok čistil. A ukázal nám i jak, spotřebič čistil luxem. To ale vůbec nestačí,“ upozorňuje.

V posledních deseti letech se podle údajů hasičského záchranného sboru počty úmrtí nebo otrav nějak zásadně nesnižuje. Loni zemřelo 16 lidí a přes 200 se přiotrávilo.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme