Města v Pardubickém kraji si prověří rizikové podniky a sklady nebezpečných látek

Všech patnáct obcí s rozšířenou působností v Pardubickém kraji musí do konce měsíce zkontrolovat provozní podmínky podniků, které se zaměřují na výrobu a skladování chemikálií nebo dalších nebezpečných látek. Bezpečnostní rada kraje tak reaguje na několik havárií, které v poslední době zaměstnávaly hasiče, ale také znamenaly riziko pro obyvatele.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři a hasiči nacvičovali v Lounech evakuaci zimního stadionu při úniku čpavku | Foto: Jan Beneš

V dubnu hasiči likvidovali rozsáhlý požár galvanovny v Lanškrouně. Způsobil škodu za 200 milionů, zaměstnal 10 jednotek hasičů a ve městě platilo varování nevycházet a nevětrat. Podobnou situaci zažili před necelými dvěma týdny lidé v Chrudimi a Slatiňanech. Ze skladů firmy v Píšťovech uniklo několik stovek litrů kyseliny dusičné.

Obě havárie se sice obešly bez zranění, přesto poukázaly na významné riziko - chybí informace o tom, jaké látky některé firmy používají, skladují, nebo jak s nimi manipulují při výrobě.

Bezpečnostní rada Pardubického kraje chce proto po obcích důslednější kontrolu firem, které manipulují s nebezpečnými látkami. V Pardubickém kraji jich působí více než dvě stovky. Radnice mají informace předat do konce měsíce.

„Tak, abychom okamžitě dostali informaci a případně ve spolupráci s hasičským záchranným sborem došlo k aktualizaci takzvaných havarijních karet, které přesně popisují, jaký materiál se v jakém areálu nachází. Pochopitelně jsou tam i poznámky týkající se bezpečnosti uložení nebezpečných látek,“ vysvětluje hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).

Chrudimský starosta Petr Řezníček (SNK-ED) nový postup vítá. Podle něj tak města získají lepší přehled, co přesně se na jejich území nachází.

„Když do firmy přijdete a vidíte na vlastní oči, že jsou tam sklady třeba kyselin a o 20 metrů dál jsou sklady dusíkatých hnojiv, tak si uděláte obrázek. Víceméně budeme znát i prostředí, ve kterém by mohlo dojít k nějaké mimořádné situaci.“

Josef Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme