Maďaři si připomenou milník v boji s komunistickou diktaturou. Přijede i český prezident
Kvůli výročí pádu železné opony se dnes prezidenti zemí takzvané Visegrádské čtyřky setkají v Budapešti. Chybět nebude nový slovenský prezident Andrej Kiska, který o víkendu složil slib. Čtveřici středoevropských státníků doplní jejich německý kolega Joachim Gauck.
Maďaři si dnes připomínají 25. výročí opožděného veřejného pohřbu Imreho Nagye, popraveného premiéra a vůdce protisovětské revoluce v roku 1956. Historici hodnotí pohřeb jako přelom v boji s komunistickým režimem.
Dvě stě tisíc lidí se shromáždilo přesně před 25 lety na největším budapešťském náměstí, aby se rozloučili nejen s oběťmi revoluce 1956, ale v podstatě také s komunismem.
Imre Nagy (7. června 1896, Kaposvár – 16. června 1958, Budapešť) byl maďarský reformní politik a premiér, který se během Maďarského povstání v roce 1956 postavil na stranu povstalců a vyhlásil neutralitu Maďarska. Přesně 31 let po Nagyově popravě, tedy dne 16. června 1989, se konal v Budapešti na Hősök tere za účasti 300 000 lidí jedenáctihodinový pohřební obřad pro Imre Nagye a další zavražděné vůdce povstání v roce 1956, včetně prázdné rakve symbolizující všechny neznámé padlé povstalce.
Poprvé se otevřeně mluvilo o zločinech komunismu a poprvé žádal veřejně odchod sovětských vojsk tehdy mladý opoziční politik Viktor Orbán.
Do listopadových událostí v Československu tehdy ještě zbývalo pět měsíců. V Maďarsku ale nabraly reformy rychlý spád.
Před hrobem Imre Nagyho se dnes pokloní pětice prezidentů, oběti komunismu si připomenou v muzeu Dům teroru. Poté se krátce setkají i na dvoustranných jednáních.
Bude to zároveň první neformální kontakt českého prezidenta Miloše Zemana s novým slovenským prezidentem Andrejem Kiskou.