Desítky firem chtějí nabírat, chybějí lidé s technickou kvalifikací

Přes 25 tisíc lidí našlo jen za minulý měsíc novou práci, i tak je ale v Česku přes půl milionu lidí bez práce. I v době vysoké nezaměstnanosti některé společnosti těžko hledají vhodné kandidáty. Uchazečům totiž často chybí potřebná kvalifikace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Automobilka Porsche v Lipsku

Automobilka Porsche v Lipsku | Foto: Klára Stejskalová

Mechanici, řemeslníci nebo třeba elektrikáři - pracovní pozice, které společnosti obsazují jednoznačně nejhůř. Na trhu totiž chybějí lidé s technickým vzděláním.

Zaměstnance s potřebnou kvalifikací nemůže najít už každá desátá firma v Česku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Absenci lidí s technickou kvalifikací na trhu práce rozebrala Zuzana Švejdová

Třeba plzeňská společnost Škoda Transportation chce ještě letos nabrat přes stovku nových uchazečů. Ti ale často nevyhovují požadavkům.

„Každý měsíc nabíráme desítky lidí, ale bohužel už při zaučování zjišťujeme, že jejich kvalifikace není dostatečná a musíme se opět každý měsíc se zaměstnanci rozloučit. Proto se při náboru lidí potýkáme s poměrně vysokou fluktuací,“ potvrzuje mluvčí společnosti Lubomíra Černá.

A právě v automobilovém průmyslu se výroba hýbe nejvíc. Díky němu našly novou práci tisíce lidí.

Například kolínská automobilka TPCA musela v době ekonomické krize propouštět. Situace se ale otočila a s výrobou nových vozů nabírá nové zaměstnance i bez speciální kvalifikace.

Nezaměstnanost v Česku (květen 2014)
Praha – 45 874 lidí (5,3 %)
Plzeňský kraj – 22 400 lidí (5,6 %)
Jihočeský kraj – 27 935 lidí (6,3 %)
Pardubický kraj – 22 545 (6,3 %)
Středočeský kraj – 57 942 lidí (6,5 %)
Královéhradecký kraj – 24 435 (6,5 %)
Kraj Vysočina – 23 697 (6,7 %)
Zlínský kraj – 29 574 (7,3 %)
Liberecký kraj – 24 607 (8,1 %)
Karlovarský kraj – 17 405 lidí (8,2 %)
Jihomoravský kraj – 65 880 (8,2 %)
Olomoucký kraj – 39 131 (8,8 %)
Moravskoslezský kraj – 85 588 (10 %)
Ústecký kraj – 62 960 lidí (11 %)
ČR celkem – 549 973 lidí (7,5 %)
Zdroj: ČTK

„V této chvíli zvyšujeme výrobu, a proto hledáme nové pracovníky. Do konce letošního roku bychom chtěli nabrat 700 nových pracovníků. Nábory, které v téhle chvíli realizujeme, jsou určeny na pozice do výroby - tedy dělnické pozice,“ říká mluvčí TPCA Radek Kňava.

Absolventům chybí praxe

Největší problém prosadit se na trhu práce mají hlavně čerství absolventi škol. Ti tvoří zhruba čtvrtinu ze všech uchazečů o zaměstnání. Často jim totiž chybí praxe a pro zaměstnavatele jsou pak moc drazí.

„Lidé, pokud neměli nějakou praxi v průběhu studia, se velmi obtížně integrují do pracovního procesu a zaměstnavatelé mají spočítáno, že na ně musí vynakládat poměrně velké náklady. Takže si raději vezmou člověka, který má za sebou nějakou praxi a nebudou do něj muset tolik investovat,“ vysvětluje generální ředitelka Manpower group Jaroslava Rezlerová.

Některé společnosti proto začínají spolupracovat se školami nebo otevírají i vlastní učiliště, aby si vychovaly talentované absolventy.

„Jsou skutečně firmy a velké, třeba výrobní firmy, které vám řeknou - my jsme si museli udělat vlastní školy, protože ty naše profese jsou tak specificky kvalifikované, že nám je žádná škola není schopná dodat,“ říká Jaroslava Rezlerová.

I přes větší nabídku zaměstnání a menší počet lidí na pracovních úřadech není situace na trhu ideální. Na jedno volné místo se aktuálně hlásí v průměru skoro dvanáct uchazečů.

Vývoj míry nezaměstnanosti v Česku od kvěna 2013 do května 2014 | Foto: ČTK

Milan Kopp, Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme