Dobrovolní hasiči v Klatovech slaví 140 let. Na oslavách soutěží parní hasičské stříkačky

Dobrovolní hasiči v Klatovech dnes slaví 140 let existence. Hlavní součástí oslav je 3. celorepublikový sraz a soutěž parních stříkaček. K vidění byly také ukázky vyprošťování z havarovaného automobilu, požární útok v podání mladých hasičů z Klatov, představili se také hasiči-předškoláci. Představila se i soudobá hasičská technika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klatovy, sraz historických parních hasičských stříkaček | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

Jednotlivé sbory představily na hasičských oslavách své stroje veřejnosti. Každý návštěvník si tak mohl stříkačky prohlédnout zblízka, vyfotit nebo se zeptat na technické detaily.

Odpoledne pak stříkačky soutěží v různých disciplínách, například v roztopení parní stříkačky nebo stříkání na přesnost a plnění sudu jedním proudem v časovém limitu.

Součástí odpoledne byly také ukázky vyprošťování z havarovaného automobilu, požární útok v podání mladých hasičů z Klatov, představili se také hasiči-předškoláci z Kydlin. Kromě historické byla k vidění i soudobá hasičská technika.

Klatovská stříkačka z roku 1881, která pomáhala hasit Národní divadlo | Foto: Lukáš Milota

V České republice je přibližně 20 funkčních parních stříkaček. V Klatovech se představilo 9 z nich, například z Netolic, Tábora, Roztok u Jilemnice, Svojanova, Semil nebo Opočna.

Nadšenci z různých koutů země se o tyto historické unikáty starají a opravují je. Pravidelně se také scházejí, aby si předali zkušenosti, zážitky, ale také aby si porovnali dovednosti.

V pořadí třetí sraz se rozhodli uspořádat členové SDH Klatovy, kteří sami jednu parní pamětnici obhospodařují. Klatovská parní stříkačka byla vyrobena v roce 1881 a pomáhala při hašení požáru Národního divadla. V roce 1892 ji za 3200 zlatých Klatovy koupily.

Poslední soutěž čeká historické stříkačky a jejich majitele mezi 17. a 18. hodinou a po vyhlášení výsledků završí oslavy 140. výročí klatovských dobrovolných hasičů taneční zábava ve stanu s kapelou Ukradený vjeci.

Klatovy, sraz historických parních hasičských stříkaček | Foto: Lukáš Milota

Klatovy, sraz historických parních hasičských stříkaček | Foto: Lukáš Milota

Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme