Lidé shání na poslední chvíli cestovní doklady. Na úřadech se tvoří fronty

Před začátkem prázdnin čelí úřady náporu žadatelů o nové cestovní doklady. Čím více žádostí se sejde, tím déle vyrobení pasu nebo občanského průkazu trvá. Aktuálně je čekací doba asi tři až čtyři týdny. Dlouhé fronty se v červnu každoročně tvoří i na královéhradeckém magistrátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihlavské úřednice jsou zavaleny žádostmi o dětské cestovní pasy a občanské průkazy | Foto: Lucie Maxová

Dnes dopoledne tam u deseti přepážek čekalo 60 žadatelů. Hotový doklad si budou moci vyzvednout v druhém červencovém týdnu.

„Tak do tří týdnů by ještě mohli, ale nezaručujeme to. Doba je měsíc. A teď je čím dál víc žádostí, takže centrální výrobna cenin žádosti zpracovává postupně, jak jí přicházejí,“ vysvětluje vedoucí správního odboru magistrátu Ludmila Ducháčová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na úřady v Královéhradeckém kraji se vypravil redaktor Jiří Fremuth

Fronty se prodlužují na úřadech po celém kraji. Třeba v Jaroměři si lidé počkají déle zejména odpoledne.

„Po čtvrté hodině je tady dost lidí. Zůstává se tady i po úředních hodinách. Člověk to musí pochopit, než aby pak byl problém. Někteří na to spěchají. Když zjistí, že nutně potřebují pas, většinou jim vyjdeme vstříc,“ říká Jan Hofman z městského úřadu.

Lidé, kteří potřebují doklady co nejrychleji, mohou požádat o expresní pas. Dospělý za něj ale zaplatí 1500 korun a dítě 1000 korun.

„Platnost pasu je jenom šest měsíců. Jsou státy, které tyto krátké pasy neuznávají,“ upozorňuje Ludmila Ducháčová.

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme