Finsko 2:0 Česko

Rusko chce zakázat zahraniční platební karty. Banky by musely vydávat jen ruské

Ruská centrální banka navrhuje, aby platební karty distribuované v Rusku byly pouze z domácí výroby. Pokud bude opatření platit, může znamenat výměnu až 220 milionů karet. Možná jde o boj s velkými společnostmi MasterCard a Visa kvůli přerušení poskytování služeb na Krymu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bankomat (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Platební karty vydávané ruskými bankami by musely být vyráběné v Rusku. Není ale úplně jasné, jak důsledně by se toto pravidlo vymáhalo.

Nejčastěji se zmiňuje plastová karta jako taková, čip a programy na kartě, což by všechno muselo být ruského původu.

Suroviny už by asi ruské být nemusely, protože většina vzácných kovů v moderní elektronice stejně pochází z Číny.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánu Ruska na zavedení platebních karet jen domácí provenience mluvil redaktor Ondřej Bouda

Opatření může mít několik důvodů. Zaprvé se Rusko může snažit znepříjemnit život společnostem MasterCard a Visa, které na čas přerušily poskytování služeb v Rusku v reakci na anexi Krymu.

Nebo je tímto chce vydírat, aby investovali do výrobních center přímo v Rusku. Může jít také o snahu násilně vydobýt větší místo pro ruskou technologii.

Před několika dny se například objevila zpráva, že Rusové mají vlastní technologii čipů pro platební karty. Výrobci karet ale dávají přednost importovanému zboží.

Pokud by opatření mělo začít platit, mohlo by to být už od října. Už zmiňovaná nová ruská technologie je totiž jen v laboratorní fázi a ke komerčnímu využití bude nejdříve za dva roky.

Historie platební karty
Vůbec první platební kartou se stala karta společnosti Air Travel Card. Karta byla zavedena v roce 1948 a byla určena pouze obchodním cestujícím v sektoru letecké dopravy. První karty byly vyráběny z tvrdého papíru nebo z plechu. V roce 1950 byla vynalezena karta Diners Club Credit Identification Card, která se dala použít ve všech sektorech života. Koncem 20. století začaly vznikat platební karty dnešního typu, např. VISA, American Express a mnoho dalších. První platební kartu na území tehdejšího Československa vydala roku 1988 Živnostenská banka.

Bude záležet i na tom, jestli se budou muset všechny karty vyměnit naráz nebo postupně, třeba tak, že pouze nové karty budou muset splňovat požadavky připravované vyhlášky.

Hromadná výměna by nezkomplikovala život jen Vise a MasterCardu, které zajišťují asi 175 milionů karet, ale i ruským společnostem, které se dělí o zbylých 45 milionů kusů na trhu.

Žádná z nich ale nemá čistě ruské karty. Navíc mezinárodní firmy se brání, že na změnu technologií přistoupí jen v případě, že splní jejich přísné podmínky, a to především v oblasti bezpečnosti.

I když Kreml tlačí na to, aby se od západního bankovního systému odřízl co nejrychleji, protože se ukázalo, že tam je Rusko velmi zranitelné v případě mezinárodních sankcí, tak ale nemůže znemožnit milionům občanů přístup k vlastním účtům.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme