Opravený kostel sv. Lukáše ve Varech nabízí původní vitráže i voskové figuríny

Celou řadu světových osobností včetně Ivana Hrozného, princezny Diany nebo slavných Beatles můžete vidět v Karlových Varech. V prostorách opraveného neogotického kostela sv. Lukáše totiž vzniklo muzeum voskových figurín. Expozice toho ale nabízí mnohem víc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opravený kostel sv. Lukáše nabízí svým návštěvníkům i expozici voskových figurín | Foto: Pavla Sofilkaničová

Samotná památka díky šetrným opravám dodnes neztratila historické prvky.

Dochovaly se třeba původní vitráže. Jejich barevný odlesk se tak dnes může snášet na vosková díla.

„Je tady celá řada figurín, které pro svět něco znamenaly a udělaly, ať už po politické stránce, váleční vůdci, samozřejmě i královská rodina, která celosvětově něco znamená,“ říká Marek Sattler, který stojí za opravou kostela a vznikem obsáhlého muzea.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co všechno lze vidět v opraveném kostele sv. Lukáše v Karlových Varech, zjišťovala Pavla Sofilkaničová

„Gagarin, Jacques Cousteau, Ivan Hrozný, nechvalně známý vůdce Třetí říše Adolf Hitler, Stalin, prezidenti. Figuríny každému z nás něco řeknou, připomenou třeba začátek, ale i konec druhé světové války. Je tady i reprezentant Války v Zálivu, která svět také nějakým způsobem ovlivnila, Elvis, Boy George, Abba, jeden z nejslavnějších boxerů světa, nedávno zesnulá Margaret Thatcherová, ale i třeba Sean Connery jako James Bond,“ vyjmenovává Sattler.

Vedle historických nebo televizních postav zaujmou vitríny deseti bust, které jsou z roku 1850 a patří k nejstarším na světě. Hlavy představují příslušníky domorodých kmenů z různých kontinentů. Výstava se ale částečně věnuje i samotným Karlovým Varům.

„Nabízí i filmy, které jsme nakoupili od českého Národního archivu, návštěvníci se mohou podívat na 40minutový záznam z historie Karlových Varů od roku 1919 do roku 1934. Expozice nabízí také prezentaci Varů prostřednictvím starých fotografií a pohlednic, a mozaiku, která doplní fragmenty karlovarských historických a nejdůležitějších staveb, jako bylo třeba vřídlo - máme hubici, přes kterou stříkala voda a původní ceduli ze staré solivárny ještě z dob Mattoniho a Bechera,“ chlubí se Marek Sattler.

V kostele vznikla expozice voskových figurín | Foto: Pavla Sofilkaničová

Kostel je veřejnosti otevřený denně od 9 do 18 hodin. Podívat se přijeli i manželé Čihákovi z Prahy. „Neobyčejné, zajímavé, poučné a myslím si, že to je úžasný nápad takto využít prostor,“ svěřuje se paní Čiháková.

„Pár voskových muzeí jsem ve světě viděl a toto je něco zcela ojedinělého. I exponáty tady mají samy o sobě velkou historickou hodnotu,“ dodává její manžel.

Zbývá ještě zahrada

Jako správný vizionář se Marek Sattler dívá stále dopředu. Vedle toho, že budou přibývat další figuríny, zbývá spousta práce ještě v okolní zahradě kostela.

„Rád bych dodělal historický chodníček, který vede kolem kostela, a učesal to tak, aby to každému připomnělo dobu, kdy ještě všechno bylo v pořádku,“ uzavírá.

V kostele sv. Lukáše můžete navštívit také síň magických zrcadel. Odnést si můžete i voskový odlitek vlastní ruky.

Pavla Sofilkaničová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme