Fotbal zažívá v USA nečekaný rozmach, nejen díky světovému šampionátu

Spojené státy se probouzejí do fotbalové horečky. Už za pár hodin bude americký tým v duelu s Německem bojovat o postup do osmifinále mistrovství světa. Zápas se chystají sledovat miliony lidí po celých Spojených státech, přestože výkop přijde uprostřed amerického pracovního dne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanoušci Spojených států se radují během zápasu svého národního týmu na MS | Zdroj: Reuters

Sport Američany léta považovaný za podivínskou sisyfovskou disciplínu, při které skoro nepadají góly a hráči se honí sem a tam, zažívá ve Spojených státech nečekaný rozmach.

„Nikdy jsem se nepočítal mezi příznivce fotbalu, vlastně o něm nic moc nevím,“ přiznává v baru napěchovaném fanoušky Matt Ringer z Washingtonu. I jeho atmosféra zlákala natolik, že neváhal vyrazit podpořit americký tým na jeho cestě základní skupinou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozmachu fotbalu v USA natáčela Lenka Kabrhelová

„Líbí se mi, že je fotbal globální sport, spojuje lidi a komunity po celém světě. Naše klasické sporty sice lidé v zahraničí sledují, ale jinak jsou velmi lokální. My Američané se rádi považujeme za výjimečné, i ve sportu. Fotbal je pro mě milé osvěžení.“

Tak popichuje Matt národní psýché a důsledně se vyhýbá i výrazu soccer, který Američané pro fotbal používají. Megan naproti tomu patří k těm, kdo úspěchy i pády amerického fotbalového týmu sledují už léta. S kopanou vyrůstala a na střední škole ji i aktivně hrála.

Popularitu si v USA získal fotbal i díky ženskému titulu z MS

Jedním z důvodů, proč ji oslovil právě tehdejší „sportovní outsider“, byl úspěch americké ženské fotbalové reprezentace.

„Když americký ženský tým vyhrál poprvé mistrovství světa, bylo mi 12 let a hrozně jsem to prožívala. Podobně si našla cestu k fotbalu i spousta mých vrstevníků, žen i mužů, kterým je dnes kolem třiceti. Úspěch amerického ženského fotbalu stoprocentně sehrál při popularizaci kopané klíčovou roli,“ je přesvědčená Megan Afaloneová.

Za pravdu jí dávají kolem stojící fanoušci i to, jak samotný dav vypadá. Vesměs jsou to dvacátníci a třicátníci. „Vlna fotbalového nadšení by se tak dala přirovnat k čemusi na způsob rock and rollové generační revolty,“ s nadsázkou říká Mike Pesca, populární komentátor rozhlasové stanice NPR a magazínu Slate.

„Ve Spojených státech dnes nenajdete Američana pod 40 let, který by si někdy v životě nezakopal. Důležitá je i měnící se demografie. 14 procent obyvatel, kteří pocházejí z Latinské Ameriky, fotbal doslova zbožňuje.“

„A to není všechno! Fotbalová horečka je nakažlivá. Čím víc lidí o hře mluví, fandí, nosí dresy, tím víc se další přidávají,“ je přesvědčený Mike Pesca.

Fotbal má v Americe velkou budoucnost

Pesca zároveň připomíná, že zásadní roli šiřitele fotbalového viru sehrávají v posledních letech americké kabelové televize.

Ty vysílají kopanou, včetně kvalitních zápasů anglické ligy, v mnohem příhodnější časy než dříve, a tak se nákaza může čile přenášet. Ke spokojenosti všech, fanoušků i těch, kdo na fotbale vydělávají.

Radost fotbalistů Spojených států | Foto: Reuters

Dokonce i zápasy základní skupiny tak lámou žebříčky sledovanosti, i když je pravda, že prozatím hraje kopaná oproti svému místnímu jmenovci, americkému fotbalu, stále jen nižší ligu.

Jak ale dodává Mike Pesca, fotbal je v Americe příští velká věc. Jakmile ho Američané vezmou za svůj, nic ho nemá šanci zastavit.

Lenka Kabrhelová, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme