Lidé v Olomouci přišli darovat krev. Při vážné operaci jsou jí třeba i desítky litrů

Až do 14. července mohou lidé přijít k odběrům v rámci akce Daruj krev s Českým rozhlasem. Dnes měli možnost třeba v olomoucké fakultní nemocnici. Akce má za cíl přilákat především prvodárce, ale přišli i ti „ostřílení“.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daruj krev s českým rozhlasem, darování krve, krevní transfuze, krev | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Dnes jsem po osmdesáté druhé,“ popisuje Jan Kraus z Bělkovic na Olomoucku.

Vysoký sedmatřicetiletý muž chodí podle svých slov darovat krev už od 19 let. Ani si moc nepamatuje, co ho přimělo přijít poprvé, prý snad kolegové z práce.

Přehrát

00:00 / 00:00

V olomoucké nemocnici natáčela redaktorka Radka Kvasničková

„Teď už je to i určitý zvyk. Ale určitě to dělám proto, že nikdy nevím, jestli to nebude potřebovat někdo z rodiny nebo z kamarádů, z kolegů z práce, kdokoli, takže dělám to pro ně,“ říká s tím, že se chystá darovat krev i dál – pravidelně chce docházet nejméně do sta odběrů.

Čtyři sta padesát mililitrů krve od dárce se v Olomouci ihned zpracovává. Trvá to přibližně tři hodiny. A co všechno se vlastně z krve vyrábí?

„Transfuzní přípravky, to znamená červené krvinky, plazma a destičky. Ale z krve se také vyrábí deriváty pro pacienty, kterým vrozeně některý derivát chybí, jsou to třeba hemofilie,“ vysvětluje primářka transfuzního oddělení olomoucké nemocnice Dana Galuszková.

Krve se při operacích a léčbě spotřebuje obrovské množství.

„Pokud má pacient více zlomenin nebo krvácí třeba do břicha, tak to bývají i desítky listrů krve, třeba i od stovky dárců. Ročně spotřebujeme přibližně 30 tisíc transfuzních jednotek – to je obrovské množství,“ dodává Galuszková.

Radka Kvasničková, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme