Zlepši si techniku, vyzývá Vysoká škola báňská v Ostravě. Na ulicích láká mladé talenty

Vysoká škola báňská vyhnala při kampani Zlepši si techniku své vědce do ulic, ukázala lidem své laboratoře i vynálezy. I když univerzita zatím neví, kolik mladých talentů přilákala k přírodním vědám, plánuje, že v budoucnu akci zopakuje. Záležet ale bude na tom, jestli se jí podaří získat peníze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michael Londesborough | Foto: Jana Šafaříková

Show přitáhla do kampusu Vysoké školy báňské stovky školáků ale i dospělých. Objevovali laboratoře i vynálezy.

„Zaujala mě nejvíc elektrotechnika, kybernetika a roboti. Hlavně otočná hlava, která má různé kamerky,“ pochvaluje si středoškolák Vojtěch, který si mohl prohlédnout v akci malé roboty.

Robotika podle něj může lidem i hodně pomáhat, například ve zdravotnictví nebo při požárech.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projektu Vysoké školy báňské na propagaci techniky natáčel reportér Stanislav Janalík

Nadšení ale z kampaně neskrýval ani známý propagátor vědy Michael Londesborough, který s Jiřím Horákem alias Smokemanem dětem ukázal, že přírodní vědy nejsou jen vzorečky a poučky.

„Těším se, že možná za dalších deset let tady budou mladí, skuteční vědci. Možná jeden z nich řekne, začalo to tím, že jsem byl na přednášce doktora Michaela Londesborougha. Pak budu mít obrovskou radost,“ těší se.

Studenty ale technika příliš neláká

Dnešní školáci si podle odborníků vybírají spíš jednodušší cestu k titulu. Například Antonia Brudná z třineckého gymnázia ve třídách kolikrát techniky spočítá na prstech jedné ruky.

„Přiklání se spíš k povoláním doktor, ekonom nebo právník. Je to těžké, musí u toho totiž myslet a to je problém,“ říká učitelka.

První výsledky kampaně Zlepši si techniku by univerzita měla zaznamenat až za několik let, už teď ale akademici rozhodli, že na ni navážou.

„Domnívám se, že jsme tímto projektem neskončili. Budeme se snažit ucházet o další prostředky, které by v tom měly posloužit a získat pro technické obory další mladé lidi, protože jsou potřeba,“ potvrzuje rektor Vysoké školy báňské Ivo Vondrák.

Kromě evropských a krajských dotací tentokrát univerzita sáhne i do vlastní kasy.

Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme