Jiří Fajt převezme vedení Národní galerie

Zítra odpoledne má historik umění Jiří Fajt převzít funkci generálního ředitele Národní galerie. Fajta před rokem jmenovala ministryně kultury Alena Hanáková. Její nástupce Jiří Balvín jeho uvedení do funkce dvakrát odložil. Zdůvodňoval to tím, že Fajtovy požadavky na navýšení rozpočtu Národní galerie může splnit pouze ministr kultury, který vzejde z voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prof. Jiří Fajt na výstavě Europa Jagellonica | Foto: Adriana Krobová

Od loňského léta vedl Národní galerii pověřený ředitel Vít Vlnas. Ten je připravený zítra funkci Jiřímu Fajtovi předat:

„My jsme vlastně nedostali od ministerstva žádné konkrétní oficiální podklady, takže postupujeme standardně. Tady půjde vlastně jen o formální převzetí funkce a ukončení mého pověření generálního ředitele.“

Jedna z největších tuzemských sbírkových institucí tak bude mít více než po roce řádného ředitele se všemi pravomocemi. Dosud měla v takovém stavu v některých oblastech jen omezené možnosti, nepokračuje třeba vypořádání církevních restitucí.

Dočasný stav ve vedení také ztěžoval situaci při shánění peněz z jiných než státních zdrojů, jimiž galerie nutně musí státní dotaci, která se rok od roku snižuje, doplňovat.

Marie Reslová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme