V Horním Žlebu pokračuje sanace skály, ze které se minulý týden utrhl kámen

Na třísetmetrový sráz v Horním Žlebu v Děčíně nastoupili odborníci na výškové práce. Zajišťují místo, odkud se před týdnem utrhl dvacetitunový kus skály a skončil jen těsně vedle roubenky. Její tři obyvatelé zatím přespávají v hotelu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horní Žleb u Děčína, sanace svahu. Odborníci začali zajišťovat místo odkud se skála utrhla | Foto: Gabriela Hauptvogelová

S Kamilem Petříčkem se zkusíme přiblížit aspoň trochu na dohled místa, odkud se ten velký blok utrhl. Není to nic jednoduchého. Je tu sucho, spousta větví, kamenů, šišek. Člověk musí dávat pozor, aby neuklouzl.

„I prostou chůzí v terénu můžete nějakým způsobem ušlápnout nějaký menší blok, ten se pak rozeběhne dolů,“ varuje Kamil Petříček.

Roubenka, která měla před týdnem velkou dávku štěstí, není vidět přes stromy, které jsou kousek za ní. Obří kámen ji minul jen tak tak.

„Ze začátku jsme si mysleli, že hřmí nebo že je zemětřesení, ale ono se to přibližovalo. Odrazilo se to od tohoto stromu na tenhle. Ten nám zachránil život,“ popsal před týdnem majitel roubenky Karel Kovář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sanaci svahu v Horním Žlebu u Děčína sleduje Gabriela Hauptvogelová

Se svými dvěma spolubydlícími se bude moct vrátit domů, až zabezpečovací práce skončí.

Muži Kamila Petříčka dávají sítě na skálu, odkud se balvan utrhl, i na některá další nestabilní místa v dráze jeho pádu. Pak začnou kameny rozbíjet.

„Na ručně přenositelné kusy. Pomocí sbíjecích kladiv. U větších bloků se používají hydraulické klíny – ty větší bloky se prostě musí rozpojit na menší bloky a snést do nějakých bezpečných zón, do stabilních pozic, aby následně nedocházelo k pádu dolů,“ popisuje postup prací Kamil Petříček.

Práce odhaduje na 4-5 dní za předpokladu, že se něco nezkomplikuje.

„Při tomhle typu prací nikdy nevíte. My můžeme sundat jeden blok, za ním bude další, ale je to pod dozorem geotechniků,“ uzavírá Kamil Petříček.

Město Děčín za sanaci nebezpečného svahu zaplatí sto tisíc korun. Polovinu bude chtít po Lesích ČR, které jsou správcem území. Není to ale první problém s tímto svahem - loni tam padaly kmeny stromů. Proto se město s pomocí šestiapůlmilionové dotace chystá zajistit celý sráz.

Gabriela Hauptvogelová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme