Do Francie přijelo 400 ruských námořníků, aby se tam naučili ovládat vojenskou loď

400 ruských námořníků přicestovalo do francouzského města Saint-Nazaire, kde se mají naučit ovládat vojenskou loď třídy Mistral. Francie totiž dodá Rusku dvě tato plavidla. Obchodní dohodu z roku 2011 kritizovali spojenci Paříže už před anexí Krymu. Teď ale tlak na Francii ještě zesílil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští námořníci dorazili do francouzského přístavu Saint-Nazaire | Zdroj: Reuters

Rusové přijeli ve dvou skupinách. Ve Francii se mají seznamovat s navigačním systémem a se všemi funkcemi letadlové lodi.

Proti příjezdu ruských námořníků ve městě protestovaly stovky lidí. Objevily se i transparenty s nápisem ‚400 Putinových vrahů‘. Část veřejnosti v souvislosti s děním na Ukrajině nechápe, jak může Francie pro Rusko vyrábět takto důležitou vojenskou loď.

Přehrát

00:00 / 00:00

O příjezdu ruských námořníků do Francie informuje zpravodaj Jan Šmíd

Francouzští politici jsou i přes protesty některých lidí a nátlak Spojených států amerických připraveni splnit podmínky dohody. Ačkoli konečné rozhodnutí mělo původně padnout až v září, vypadá to, že je už nyní rozhodnuto.

Francie se proti tlaku Washingtonu ohrazuje tím, že pro zemi je důležité dostát svým závazkům. Navíc mluví o pracovních příležitostech, které takovéto kontrakty nabízejí.

Francie má Rusku dodat dvě lodi třídy Mistral. První, kterou Francouzi dodají do posledního čtvrtletí letošního roku, nese název Vladivostok. Celkem se na ni vejde 700 vojáků a až 50 obrněných transportérů.

Druhá loď se jmenuje Sevastopol, Rusové by ji měli dostat přibližně o rok později.

Jan Šmíd, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme