V českých řekách je málo vody, vodáky čeká časté brodění

V českých řekách je málo vody. Je to kvůli mírné zimě a taky malému množství srážek od začátku roku. Vodáci se tak musí připravit na to, že na mnoha místech budou brodit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodáci už po jedenadvacáté odemykali řeku Sázavu | Foto: Věra Hájková

Málo vody je třeba v Ohři nebo Sázavě.

„Kupříkladu na Ohři je v tomto okamžiku více kamení než vody v řece,“ popisuje Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu a pokračuje:

„Ohře je zřejmě nedostatkem vody postižena nejvíce. Voda chybí v podstatě i v Sázavě na horním a dolním toku, kde je té vody již také málo. Ve středním toku, kde je charakter řeky takový, že to je vlastně nadžená voda nad jezem a pod jezem mělčina, tak to ještě jakž takž jde.“

Voda chybí taky v Nežárce, Radbuze a Úhlavě. Vltava je splavná na horním toku jen s povolením, pod Vyšším Brodem je až k Českým Budějovicím na minimálním průtoku. Labe je splavné od Dvora Králové k Jaroměři.

Lépe je na tom podle Jančara Vltava a Otava v jižních Čechách.

„Dá se říci, že i Lužnice, kde sice té vody není příliš, ale stav je ještě nad vodáckým minimem a plout se dá bez větších problémů, maximálně se může objevit mělčina pod nějakým jezem. Na Moravě pak zbývá zatím splavná Morava, ostatní řeky jsou zatím spíše bez vody a na víkend vydrží voda ještě v Bečvě,“ dodává.

Bezpečnost především

Situace se navíc v nejbližších dnech nezlepší. Vodáci by proto měli dodržovat následující doporučení.

„V okamžiku, kdy vody je spíše méně a je potřeba občas jít pěšky, tak si vzít dobré boty, aby je netrápily ostré kameny v řece. Utonutí na jezech, které jsou známé a vyhlášené svou nebezpečností, tak možná nehrozí, ale přesto je lépe se jim vyhnout – nejezdit do jejich blízkosti a každopádně přenášet,“ varuje Vojtěch Jančar.

Tereza Chlubná, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme