Novela energetického zákona může zvýšit ceny energií, tvrdí ERÚ

Novela energetického zákona by mohla podle Energetického regulačního úřadu zvýšit ceny energií pro spotřebitele. Obává se toho šéfka úřadu Alena Vitásková. Podle ní novela zlepšuje podmínky pro energetické a plynárenské firmy, na koncové spotřebitele myslí jen v jednom paragrafu, který se týká možnosti odstoupení od smlouvy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alena Vitásková | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

110 připomínek v minulých měsících vypořádával Energetický regulační úřad s autory návrhu novely energetického zákona z ministerstva průmyslu a obchodu. Všechno ale podle Aleny Vitáskové dopadlo jinak.

„Do meziresortního připomínkového řízení byla předložena verze, kdy část zákona, která je pro činnost úřadu a regulátora zásadní, byla připravena subalterními úředníky ministerstva průmyslu a obchodu, ale už bez nás, pravděpodobně s regulovanými subjekty či jejich poradenskými firmami,“ upozornila.

Přehrát

00:00 / 00:00

O spor ERÚ a ministerstva průmyslu a obchodu o dopady novely energetického zákona se zajímala Věra Masopustová

Podle předsedkyně ERÚ připravili úředníci návrhem novely energetického zákona na ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka z ČSSD kulišárnu. Ten se ale naopak podivil načasování tiskové konference, na které Vitásková pochyby o návrhu představila. Meziresortní připomínkové řízení skončí až 11. července.

„Během připomínkového řízení má paní předsedkyně a její pracovníci možnost se ke všem těm věcem vyjádřit a navrhnout změny zákona, což také v řadě věcí její úřad udělal, a já jsem měl pocit, že tam neexistuje zásadní rozpor, nicméně to bude zřejmé teprve poté, až bude provedeno vypořádání připomínek, kterých je spousta, včetně připomínek ERÚ, ale to bude paní předsedkyně vědět až příští týden,“ reagoval Mládek.

ERÚ: Novela poškodí zákazníky

Energetickému regulačnímu úřadu na předloze vadí nejvíc, že podle něj nahrává energetickým společnostem na úkor spotřebitelů. Úřad má totiž podle předlohy upřednostnit finanční stabilitu prodejců energií.

Pokud by se energetické společnosti necítily dostatečně stabilní, obrátí se právě na regulační úřad a ten bude muset zvýšit ceny na úkor zákazníků. Tím podle Vitáskové ztrácí regulace cen energií a úřad jako takový smysl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu byl analytik Vladimír Štěpán z poradenské společnosti ENA

„Regulátor nebude moci plnit v plném rozsahu to, co bude v zákoně uvedeno, to znamená, že bude v rozporu ochrana práv spotřebitelů a zákazníků a na druhé straně vytváření podmínek pro energetické a plynárenské společnosti, tedy ty regulované subjekty, kterým musíme zajistit především finanční stabilitu,“ řekla šéfka ERÚ.

Analytik Vladimír Štěpán z poradenské společnosti ENA si myslí, že stanovisko Vitáskové je oprávněné.

„Je podloženo zkušenostmi jednak z třetího regulačního období a jednak i průběhem přípravy čtvrtého regulačního období, kdy má regulační úřad minimální podporu státních institucí, dejme tomu i Hospodářské komory, spíše naopak, a právě MPO tím, že připravilo takovýto návrh energetického zákona, dostalo regulační úřad do velmi nepříjemné pozice, kdy by nebyl schopný hájit zájmy odběratelů,“ poznamenal.

Ministr průmyslu a obchodu naopak takové obavy odmítá. „Zdá se, že tento problém bude vyřešen během připomínkového řízení, protože v jednáních došlo k určitému posunu, aby nemohl být ani stín toho, že by byla zpochybňována regulace,“ uvedl.

Jan Mládek na briefingu ČSSD | Foto: Filip Jandourek

„Ale znovu opakuji, že v tuto chvíli to není uzavřeno a přesně k těmto věcem slouží připomínkové řízení, aby se velmi pečlivě vybalancovaly zájmy jednotlivých hráčů na trhu,“ dodal Mládek.

Novelu energetického zákona ale ještě čeká dlouhá cesta legislativním kolečkem. Definitivní podobu zákonu, který určuje podmínky podnikání s energiemi v Česku, ale dají až poslanci.

Věra Pfeifferová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme