Českolipský azylový dům pro ženy se rozpadá. Na podzim ho nahradí nový, s nonstop službou

Okna, která se otevírají jen s námahou a hrozí, že vypadnou. Chybějící celodenní služba, která by pomohla třeba v případě havárie vody nebo jiné krizové situace. Taková je stávající situace v českolipském Domě rychlé pomoci ženám v nouzi. Budova, která byla původně postavená ke krátkodobému použití, přesluhuje. Českolipská radnice se situaci rozhodla řešit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Azylový dům v Mladé Boleslavi má pomoci hlavně týraným matkám s dětmi | Foto: Jana Huzilová

„Naběhla jsem podvodníkovi. Přišla jsem o peníze, když jsem zaplatila kauci. Během pěti minut jsem přišla o všechno. Takže jsem byla ráda, že jsem se mohla obrátit na azylový dům a tam mi pomohli. Nedokážu si představit, že bych se musela obrátit na jiný okres, Prahu nebo Liberec,“ říká maminka s dvěma dětmi, která si přeje zůstat v anonymitě.

Do azylového domu přišla poté, co podepsala smlouvu na pronájem bytu, zaplatila kauci, aby nakonec zjistila, že dotyčnému byt vůbec nepatří.

Přehrát

00:00 / 00:00

O budoucnosti azylového domu v České Lípě natáčel reportér Tomáš Mařas

I když je ráda, že má s dětmi kde bydlet, stávající dům je v žalostném stavu.

„Okna se špatně otevírají. Lomcujete s nimi a pak máte strach, aby nevypadla. Stalo se mi, že jsem se vzbudila a měla jsem prasklou trubku na toaletě. Museli jsme zastavit vodu a vyměnit hadici,“ popisuje.

Služba, která je ve stávajícím azylovém domě, je tam pouze v omezený čas. I to je pro matky v nouzi komplikace.

„Když třeba praskla ta voda, jak to vyřešit, když tam nikdo není? Takže všechno přes telefon, dozvím se, kde mám co uzavřít, ale to je všechno. Není tam nikdo, kdo by to v tu danou chvíli opravil,“ říká klientka azylového domu.

„Dům je v dezolátním stavu, protože to je budova, která byla zřejmě postavená jen na nějakou krátkou dobu. Pak se z ní udělala ubytovna. Už se nám tam všechno rozpadá,“ vysvětluje vedoucí azylového domu Helena Holanová.

Týraným ženám zajistí dům anonymitu

Podívat se přímo do domu, kde mají matky v nouzi azyl, není možné. Podle Holanové to ale není z technických důvodů.

„Přijímáme tam na azyl matky s dětmi, které byly ohrožené domácím násilím. Je to z důvodu utajení adresy,“ dodává.

Do nového azylového domu pro matky v nouzi, bude možné se dostat jen přes branku azylového domu. U domu pro matky v nouzi je druhá branka. Strach z možných návštěv násilných partnerů tak opadne.

Česká Lípa - náměstí | Foto: Šárka Škapiková

K tomu by tam měla fungovat čtyřiadvacetihodinová služba, která v současnosti chybí.

„Je to dvacet metrů od vchodu do Domu humanity, kde ta služba je. Fungovat bude zároveň jak pro Dům rychlé pomoci, tak pro Dům humanity. Chlapi, kteří mají čtyřiadvacetihodinovou službu, jsou schopní menší závady vyřešit a opravit ihned,“ uvádí Holanová.

Pokud vše půjde podle plánu, měl by azylový dům pro matky v nouzi začít fungovat v polovině příštího roku.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme