Pád malajsijského letadla nepřežila stovka předních odborníků na AIDS

Mezi oběťmi pádu letadla malajsijských aerolinií nad Ukrajinou je i stovka účastníků konference o AIDS, která začíná tuto neděli v australském Melbourne. Tragédii tak podle Mezinárodní společnosti pro AIDS (IAS) nepřežila řada uznávaných odborníků na tuto smrtelnou chorobu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Květiny na troskách malajsijského letadla, které se zřítilo u ukrajinského Doněcku | Foto: Reuters

Na palubě Boeingu byl i jeden z největších expertů na boj s nemocí AIDS, profesor Joep Lange.

Bývalý předseda Mezinárodní organizace pro AIDS se výzkumu zákeřné choroby věnoval prakticky od počátku, tedy od 80. let minulého století.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pád malajsijského letadla nepřežila stovka předních odborníků na AIDS. Více redaktor Robert Mikoláš

Prováděl klinické testy, založil také neziskovou nadaci PharmAccess, která se snažila zajistit léčbu co největšímu množství pacientů z Afriky.

Langeovu smrt už také potvrdil jeho úřad v Amsterodamu. Pád letu MH17 nepřežil ani Glenn Thomas, poradce Světové zdravotnické organizace, a mnozí další.

Smutné reakce na jejich smrt nyní přicházejí od vědců z celého světa, kteří jsou doslova šokovaní. Dokonce prý na palubě zříceného letadla mohl být i lék na AIDS. Tvrdí to alespoň jeden z konzultantů Trevor Stratton.

Americká tajná služba potvrdila, že malajsijské letadlo bylo nad Ukrajinou sestřeleno

Číst článek

„Kolegové, kteří v letadle zahynuli, kromě svých nejbližších rodin budou především chybět ve svých laboratorních kolektivech. Mnoho z nich, kteří byli kliničtí lékaři, bude také chybět svým pacientům," řekl Radiožurnálu v reakci na tragédii Ladislav Machala z AIDS centra Nemocnice Na Bulovce v Praze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na možné dopady tragédie na výzkum nemoci AIDS se Radiožurnál ptal lékaře Ladislava Machaly z Nemocnice Na Bulovce

"Ale protože dnes je výzkum skutečně multioborový, dělají ho stovky laboratoří a pracovníků, tak se nedomnívám, že by ztráta i takto velkého počtu mohla nějakým způsobem výzkum zabrzdit,“ dodal.

Představitelé IAS jen těžko hledají slova a truchlí spolu s rodinnými příslušníky obětí, zároveň se ale rozhodli, že konference v Melbourne se i přes tuto tragédii uskuteční. Bývalý předseda organizace Joep Lange by si to podle nich určitě sám přál.

Konference, na které vystoupí s projevy mimo jiné i americký exprezident Bill Clinton či známý zpěvák a aktivista Bob Geldof, se má účastnit na 12 tisíc delegátů. V neděli zřejmě začne minutou ticha k uctěním památky zemřelých.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme