Před 70 lety se německý důstojník pokusil zavraždit Adolfa Hitlera. Výročí připomíná i Terezín

Německý důstojník Claus Schenk von Stauffenberg se před 70 pokusil spáchat atentát na vůdce tehdejšího nacistického Německa Adolfa Hitlera. Akce se tehdy nezdařila a atentátník byl odsouzený k smrti. Operaci Valkýra připomíná i hollywoodský film. Akci popisuje i aktuální výstava v Památníku Terezín.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Porada Hitlerova štábu. (Zprava) Wilhelm Keitel, Adolf Hitler, Walther von Brauchitsch, Friedrich Paulus | Foto: Deutsches Bundesarchiv, Bild 101I-771-0366-02A / CC-BY-SA

Bylo to čtrnáct dní po vylodění spojenců v Normandii a spiklenci doufali, že se jim po zabití Hitlera podaří vyjednat mír.

Plukovník von Stauffenberg se svými kolegy z armády i odboje měl plán - při poradě ve Vlčím doupěti v Polsku bomba vůdce zabije. Síť odpůrců pak provede státní převrat

„Odklon od nacistické politiky, kdy začal spatřovat to, že to není ten správný směr. Vadila mu třeba existence koncentračních táborů. Vadila mu šoa, vraždění Židů. Těch věcí asi bylo víc,“ vysvětlil pohnutky hraběte mluvčí Památníku Terezín Tomáš Rieger.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výstavě připomínající nezdařený atentát na Hitlera natáčela reportérka Gabriela Hauptvogelová

„Právě proto, že byl dědeček Sofie fon Bechtolsheim vojákem z povolání a důstojníkem a měl možnost to udělat, tak to udělal. Stejně tak tomu přistupovali i jeho přátelé,“ doplnila atentátníkova vnučka.

Plán ale nevyšel. Plukovníkovi se podařilo aktivovat jen polovinu nálože - porada nebyla v bunkru, kde by tlaková vlna měla ničivější důsledky, ale kvůli teplému počasí v letním domku.

Hlavní roli pak sehrál mohutný dubový stůl a to, že někdo kufřík posunul. Adolf Hitler vyvázl jen s lehčími zraněními.

Atentátník z Vlčího doupěte odjel před výbuchem a domníval se, že byl úspěšný. Po necelých jedenácti hodinách už byli spiklenci zatčeni.

Mezi popravenými byl také Claus Schenk von Stauffenberg, zůstala po něm žena a pět dětí.

Vlčí doupě krátce po atentátu na Hitlera 20. července 1944 | Foto: licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Germany, Bundesarchiv, Bild 146-1972-025-10

„Pro babičku to rozhodně nebylo lehké, sebrali jí děti, nějakou dobu žili rozdělení,“ popisuje vnučka Sofie.

Babička jí vyprávěla, jak pokus o atentát stejně jako její muž brala jako fakt a nutnost. Pro Sofii a další příbuzné je utěšující pocit, že prarodiče se v té situaci nedali, že se bránili.

Výstava o životě Clause Schenka von Stauffenberga bude v Terezíně do konce září, pak se přestěhuje do Lidic.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme