V Libyi skončily parlamentní volby, zemi mají vyvést z chaotického přechodného období

V Libyi skončily parlamentní volby. Obavy z násilí nebo útoků na volební místnosti se nenaplnily. Volilo se i na východě země s výjimkou města Derna, které ohrožují džihádisté. Odpadlický generál Chalífa Haftar vyhlásil na dnešek v Benghází přerušení bojů, příměří ale vydrželo jen do pozdního odpoledne. Libyjci vkládají do voleb velké naděje. Nový parlament podle nich může vyvést zemi z chaotického přechodného procesu, který začal svržením diktátora Muammara Kaddáfího.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby v Libyi v červnu 2014

Volby v Libyi v červnu 2014 | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Volební účast je zřejmě nižší než u prvních voleb před dvěma lety. Volilo se i ve východolibyjském Benghází, kde bojují oddíly odpadlického generála Haftara proti revolučním a islamistickým milicím.

Právě v Benghází bude první stálý libyjský parlament zasedat. Ze 200 poslanců je 32 křesel vyhrazených ženám.

„Čekal jsem, že před vchody do volebních místností budou stát ozbrojenci, vojáci nebo policisté. Žádná taková ochrana tam nebyla. Byl tam jediný policista s vysílačkou beze zbraní,“ hlásí zvláštní zpravodaj v Libyi Štěpán Macháček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O volbách informuje blízkovýchodní zpravodaj Štěpán Macháček

„Celý proces byl v Tripolisu mnohem pohodovější, než jsem očekával a než by napovídala celá ta situace v Libyi, kde má spousta lidí u sebe zbraně a kde to na první pohled vypadá, že je země na pokraji občanské války,“ dodává.

První výsledky se očekávají v pátek, oficiální pak v polovině července. K volbám se zaregistrovalo 1,5 milionu voličů.

Libye v kostce: Extremistické milice a nulová kontrola vládních výdajů, popisuje tamní novinářka

Číst článek

První libyjské demokratické volby se uskutečnily v roce 2012. Národní kongres tehdy ovládla menšina spojená s ozbrojenými milicemi, které postupně odstavily policii a armádu na vedlejší kolej.

„Islamisté sice nevyhráli, přesto dnes parlament ovládají. De facto stojí i proti vládě. Ta je tím paralyzovaná a není schopna udělat žádné kroky. Libyjci říkají, že od voleb před dvěma lety se poučili a dnes volili mnohem uvědoměleji. Více přemýšleli o tom, koho volí,“ popisuje situaci Macháček.

Volby v Libyi v červnu 2014 | Foto: Štěpán Macháček

Nový parlament má šanci dát dohromady libyjskou politickou scénu a pokročit s kroky, které už dávno měly být udělané. Například dokončení ústavy, vytvoření nové vlády a vyhlášení prvních prezidentských voleb.

Volby v Libyi v červnu 2014 | Foto: Štěpán Macháček

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme