Empírový most a osm barokních soch v Nerestcích zachrání oprava

Nerestce na Písecku usilují o opravu empírového mostu i osmi barokních soch, které na něm kdysi stály. Chtějí se společně s Jihočeským krajem na obnově mostu podílet. Je totiž jejich největší kulturní památkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ronov nad Sázavou. Fasáda, která se vrátila na historický most ze 16. století, začala už po první zimě opadávat | Foto: Hana Mikulincová

Most je jediná možná přístupová komunikace pro Horní Nerestce. A to je další, velmi podstatný důvod, proč se musí most přes řeku Skalici opravit, tvrdí starosta Nerestců Vladimír Macoun.

„U jednoho pilíře je podemletý základ, to je asi největší kámen úrazu. Jsou tam kapsy ještě z tureckých válek, které byly určeny pro vyhození mostu do vzduchu v případě potřeby. Ty se zakonzervují. Zůstane jen jedna, do níž se uloží historické dokumenty,“ říká.

Statika mostu zřejmě narušená není. „Problém je v tom, že tam zatéká. Dřívější údržba byla prováděna neodborným způsobem. Uvidíme, až most rozebereme,“ poznamenává starosta.

Přehrát

00:00 / 00:00

O záchranu mostu v Nerestcích se zajímala reportérka Jitka Cibulová Vokatá

Na barokních sochách, které pochází z dílny Jana Hammera, se také podepsala necitlivá ruka předešlého restaurátora. Zákonitě pak došlo k jejich poškození. Pře zkázou je zachránil Václav Vlček z Čimelic.

„Napouštěli to umělými pryskyřicemi. Ta vytvořila krustu, která v zimních měsících spadávala. Za zimu se také stalo, že i dvoucentimetrová vrstva rozpadajícího se pískovce spadla. Bylo nutné to odvézt a uložit do sucha, aby na to nemohly působit vlivy počasí,“ popisuje.

A tak se světci z pískovce dostali na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let do depozitáře v Čimelicích. Tam by ale neměli být na věky.

„Pokud se originály dají do pořádku, je potřeba jim vymyslet prostor. Nechci předbíhat, ale je to na dobré cestě. Sehnali jsme člověka, který je ochotný udělat kopie z pískovce. Ty bychom tady rádi umístili,“ dodává starosta Vladimír Macoun.

Jestliže obec společně s Jihočeským krajem, kterému most patří, najde dostatek peněz, s jeho opravou by se mělo začít do dvou let.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme