Ne všichni Izraelci podporují pokračování konfliktu v Gaze

V muslimském světě skončil postní měsíc ramadán a začaly třídenní svátky radosti, jídla a pití. Pro bezmála dva miliony lidí v Gaze ale letos tyto dny nic svátečního nepřinesou. Požadované humanitární příměří mezi Hamásem a Izraelem odmítla nejdříve jedna a pak zase druhá bojující strana. Konflikt tak pokračuje. Ani izraelská veřejnost přitom není v postojích k válce jednotná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pravicové shromáždění slovně napadá mírové aktivisty a označuje je za agenty Hamásu a nepřátele židovského státu | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Západ slunce 29. dne ramadánu znamená nejen přerušení denního půstu, ale také definitivní konec odříkání za celý postní měsíc. V samotném Izraeli teď bude skoro jeden a půl milionu muslimských Palestinců slavit tři dny svátku Íd al-Fitr.

„Doufáme, že příměří bude a že bude mír. Aby mohli lidé zas normálně žít. Každá strana musí mít z míru užitek. Ne aby jedna utlačovala druhou. Každý musí mít svá práva,“ myslí si pracovník parkoviště v Nazaretu, největším arabském městě v Izraeli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťoval blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček

Takzvaní izraelští Arabové, čili Palestinci žijící na území Izraele, se svými souvěrci v Gaze cítí. K celému konfliktu se ale staví převážně umírněně. Izraelští židé zastávají vůči bojům, které trvají už tři týdny, mnohdy vyhraněnější názory.

Několik tisíc stoupenců mírového řešení se sešlo na náměstí Jicchaka Rabina v Tel Avivu. Právě tam zavraždil před 19 lety pravicový extremista premiéra, který usiloval o poklidné vyřešení sporů s Palestinci.

Od pohledu jsou demonstranti spíše levicově a intelektuálně zaměření. Z tribuny se v hebrejštině ozývají hesla o soužití Izraelců a Palestinců. „Židé a Arabové odmítají být nepřáteli,“ stojí na transparentu jedné z účastnic shromáždění.

"Ne válce, ne bojům"

„Jsme tu proto, abychom řekli ne válce, ne bojům. Místo toho bychom spolu měli více mluvit. Náš názor ale určitě většina Izraelců nesdílí. Převažují lidé bez názoru, kteří mají jen strach a nedovedou si představit jiné než vojenské řešení. Poslouchají jen to, co říká vláda,“ přibližuje rozpoložení izraelské společnosti další z demonstrujících.

Rada bezpečnosti OSN vyzvala k okamžitému příměří v Pásmu Gazy

Číst článek

Na druhém konci Rabinova náměstí hlasitě skanduje několik desítek lidí. Mávají velkými izraelskými vlajkami a vypadají poněkud uniformě. Jsou to židovští pravicoví extremisté, kteří slovně napadají sousední promírové shromáždění. Padají slova o agentech Hamásu a nepřátelích Izraele. Ve fyzických útocích na protivníky brání extremistům jízdní policie.

Palestinská žena se prochází severními čtvrtěmi Gazy | Foto: Reuters

„Chceme definitivně skoncovat s Hamásem. A to z důvodu bezpečnosti Izraele a celého svobodného světa. Islám nechce, aby svobodný svět existoval, to je vidět všude. Přišli jsme proto podpořit naše vojáky, kteří odvádějí skvělou práci, a chceme, aby svou práci dokončili,“ vysvětluje mladý muž.

„Ti lidé támhle na náměstí, nevím přesně, co chtějí. Ale určitě nechtějí existenci židovského státu. A to je pro mě nepřijatelné. Chtějí kulturní pluralitu, soužití s Araby, ale to nejde. Už v Bibli je jasně psané, že tento stát má být židovský,“ přibližuje své ideály.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme