Zemřel poslední člen posádky letounu, který shodil jadernou bombu na Hirošimu

Theodore Van Kirk, známý pod přezdívkou Holanďan, zemřel ve věku 93 let. Byl posledním členem posádky letounu Enola Gay, který v závěrečné fázi 2. světové války svrhl bombu na japonské město Hirošima.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemřel Theodore Van Kirk, poslední člen posádky letounu Enola Gay, který shodil jadernou bombu na Hirošimu | Zdroj: ČTK

Navigátor Theodore Van Kirk byl součástí 12členné posádky. Misi bombardéru B-29 Superfortress přezdívaný Enola Gay nepovažoval za extrémně náročnou.

Ze země prý tehdy nepřicházela žádná protiletadlová palba. Posádka měla podle něj největší obavu z toho, že letoun po explozi bomby také vybuchne, což se nestalo.

Van Kirk popsal velký záblesk, který posádka viděla po 43 vteřinách od svržení bomby, a poté šokovou vlnu, která letounem otřásla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osud navigátora Theodora Van Kirka přiblížila Lenka Kabrhelová

Bomba nazvaná Little Boy, kterou letoun Enola Gay shodil na Hirošimu 6. srpna 1945, zabila na 140 tisíc lidí a další tisíce podlehly následkům ozáření.

O tři dny později zemřelo ve městě Nagasaki po svržení druhé jaderné pumy Fat Man dalších 80 tisíc lidí. V historii to byly jediné dva případy použití jaderné pumy ve válce.

Theodore Van Kirk v minulosti řekl, že by si už nikdy nepřál, aby bombu kdokoli použil. Bránil se ale tím, že Spojené státy tehdy volily menší zlo v porovnání s pokračující válkou a plánovanou americkou invazí. Kirk později navštívil japonské město Nagasaki.

Hirošima a Nagasaki | Foto: Michal Jindra

Lenka Kabrhelová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme