Adopce hrobů zachraňují místa posledního odpočinku významných osobností

Lidé, ochotní vzít na sebe finanční i společenský závazek a postarat se o opuštěný hrob, se díky projektu Adopce hrobů už přes rok mohou hlásit Správě pražských hřbitovů. Místo posledního odpočinku totiž paradoxně nemusí mít člověk navždy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrob Karla Havlíčka Borovského | Foto: Eva Rajlichová

„Tady máte Karla Havlíčka Borovského,“ říká Karel Mareš z jedné žižkovské realitní společnosti. Právě jeho firma adoptovala hrob na pražských olšanských hřbitovech. A to ne ledajaký, je v něm pohřbený Karel Havlíček Borovský - spisovatel a zakladatel moderní české žurnalistiky. Pan Mareš bydlí kousek od hřbitova a často si tudy zkracuje cestu.

„Já jsem Karel, on je Karel, vždycky jsem se tady zastavoval. Jednoho dne bylo na tom kvádru umyvadlo naplněné hlínou a v ní nějaké divné kytky. Řekl jsem si, že to už není možné a slíbil jsem mu, že až budu mít jednoho dne peníze, nechám to zrekonstruovat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O adopce hrobů se zajímala Eva Rajlichová

Projekt adopce hrobů se rozběhl v Praze zhruba před rokem. Díky němu se shání mecenáši ochotní zajistit financování hrobů, o které se nikdo nestará. Náklady jsou v některých případech podle ředitele Správy pražských hřbitovů Martina Černého nemalé.

„Nejběžnější částka je mezi 6 až 7 tisíci korunami, závisí to v první řadě na hřbitově, protože máme hřbitovy různých kategorií, kde se cena účtuje jinak, a pak taky na ploše hrobu, takže v extrémním případě, jako je hrobka jednoho ze zakladatelů ČKD továrníka Daňka, který má rozhlehlou hrobku na Olšanech, je to až 150 tisíc korun na 10 let.“

Právě pro finančně náročné hroby tu je takzvaný adopční dar. Na opravu a nájem se složí víc dárců. Takhle se povedlo zachovat třeba hrob slavného architekta Josefa Fanty, který platí české vysoké učení technické nebo hrob autora Broučků Jana Karafiáta. O ten se v tuhle chvíli finančně postarala českobratrská církev evangelická.

„Po své smrti jste odkázána na to, jestli se o vás potomci, pokud nějaké máte, postarají. Takže jsou to osobnosti, jejichž hudba se hraje v rádiích, jejich díla se draží na aukcích za miliony a jejich hroby jsou v dezolátním stavu. Hrozí jim zrušení, nebo už zrušeny byly. Tady je to opravdu motivováno osobním vztahem k té osobnosti zemřelého,“ doplňuje Martin Černý.

Návrh na obnovu hrobu Karla Havlíčka Borovského | Foto: Eva Rajlichová

Hrob Karla Havlíčka Borovského vypadá udržovaně, a budou k němu moci přijít i budoucí generace spisovatelových obdivovatelů. Karel Mareš totiž uvažuje i o dalších opravách.

„Je potřeba vyčistit i ostatní hrobky, vidíte, že tam jsou nánosy. Potom pravděpodobně nějaký umělý kámen, aby se nahradily cihly, které tu chybí. Prostě další restaurátorské práce.“

Podrobné informace k projektu Adopce hrobů jsou na stránkách hrbitovy.cz.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme