Cestovní ruch navzdory miliardám nerostl. Dotace byly neefektivní, zjistil NKÚ
Rozvoj cestovního ruchu v posledních šesti letech buď stagnoval, nebo klesal. A to i přesto, že na něj šly mezi lety 2007 a 2013 státní a evropské dotace ve výši 49 miliard korun. Ukázala to analýza Nejvyššího kontrolního úřadu. Úřad našel nedostatky například v Národním programu podpory cestovního ruchu.
Neefektivnost dotací na podporu cestovního ruchu ukazují podle mluvčího NKÚ Jaroslava Broži materiály ministerstva pro místní rozvoj:
„Ministerstvo píše, že podíl cestovního ruchu na makroekonomických ukazatelích klesá. Stejně jako klesá počet zaměstnanců v tomto odvětví a přínos cestovního ruchu pro veřejné rozpočty.“
Nedostatky zmiňuje například v Národním programu podpory cestovního ruchu.
„Národní program podpory cestovního ruchu měl zpřístupnit aktivity spojené s cestováním znevýhodněným skupinám: rodinám s dětmi, mládeži, studentům, seniorům či hendikepovaným,“ vysvětluje Broža.
Podle úřadu ministerstvo ale nekontrolovalo, jestli jsou tyto projekty skutečně zaměřené na znevýhodněné skupiny a zda opravdu naplňují svůj cíl.
Některé další projekty byly nepřipravené, a stát je proto musel předčasně zastavit.
Ministerstvo kritiku odmítá
Ministerstvo pro místní rozvoj se závěry kontrolorů nesouhlasí a oponuje názoru NKÚ, že nemá dost možností, jak kontrolovat využití státních i evropských dotací.
Podle náměstka ministryně Jiřího Houdka z KDU-ČSL resort stále hledá další možnosti, jak zefektivnit využívání peněz v turismu.
Financování přitom podle něj nelze hodnotit po příliš krátké době. Vysvětluje, že na výsledcích kontroly se navíc podepsala ekonomická krize:
„V letech 2007 a 2013 byly roky, které významně poznamenal pokles globální ekonomiky. Investice, které byly dány zejména prostřednictvím regionálních operačních programů, tím nelze z krátkodobého hlediska posuzovat.“
Podle něj má programové financování své vlastní nástroje, které sledují a hodnotí vydávání finančních prostředků. A ty fungují.