V ostravském Přednádraží se sešli bývalí nájemníci, aby si připomněli tamní bydlení

Ostravská část Přednádraží, která před dvěma lety ovládla domácí zpravodajství, dnes znovu symbolicky ožila. Po roce se tam vrátili bývalí nájemníci, aby zavzpomínali na těžké časy bez vody, elektřiny a s rozpadajícími se byty přímo před očima.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden ze zdevastovaných domů | Foto: Silvie Mikulcová

Na místě se sešlo několik stovek bývalých nájemníků. Od první výzvy stavebních úřadů k vystěhování uběhly už dva roky, přesně před rokem pak svůj byt opustila poslední rodina.

Spory o Přednádraží začaly ve chvíli, kdy se majitel domů nedohodl s městem, komu vlastně patří nefungující kanalizace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přednádraží navštívil reportér Martin Knitl

Dodnes není jasné, komu ona kanalizace skutečně náleží – zda je to vlastník domů, nebo radnice Moravské Ostravy a Přívozu. Rozhodnout bude muset až soud.

Přímý prodej domů se nepodařil ani za symbolickou částku jednoho a půl milionu korun. Na podzim by měla proběhnout dražba. Prodávají se však pouze pozemky pod domy, nikoli celý areál.

Občanské sdružení Vzájemné soužití, které za nájemníky bojovalo od začátku, by chtělo z místa udělat Vesničku soužití. Většina obyvatel Ostravy si ale myslí, že by nikdo neměl investovat do záchrany Přednádraží. A radnice by ráda místo opravila, ale nemá na to peníze.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme