Papež přiletěl do Soulu. KLDR krátce předtím vystřelila nad moře rakety

Papež František zahájil pětidenní návštěvu Jižní Koreje. Čína, která s Vatikánem neudržuje diplomatické styky, vůbec poprvé povolila přelet papeže přes své území. Po 15 letech je to první cesta hlavy katolické církve do oblasti východní a jihovýchodní Asie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František přiletěl na pětidenní návštěvu Jižní Koreje | Zdroj: Reuters

„Věříme, že papež zvolil pro svou asijskou cestu vzdálenou Jižní Koreu, protože se s námi chce pomodlit za mír na poloostrově i v celé Asii,“ uvedl prezident korejské biskupské konference Kang U-Il.

Severokorejská diktatura jeho přání neopětovala. Jen několik desítek minut před přistáním letadla s papežem v Soulu vypálili Severokorejci z východního pobřeží poloostrova tři rakety krátkého doletu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O papežově návštěvě Jižní Koreje zjišťovala podrobnosti Tea Parkanová ze zahraniční redakce

Komunistický režim v Pchjongjangu také odmítl pozvánku pro delegaci katolíků ze Severu na pondělní mši za mír a usmíření, kterou bude papežova návštěva vrcholit.

Požehnání míru čínskému prezidentu a lidu

Papež František, jak je zvykem, odeslal z paluby letadla telegram lídrům zemí, jejichž vzdušným prostorem prolétal. Velmi očekávaný byl obsah zprávy právě pro Čínu.

V pozdravném telegramu čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi a čínskému lidu papež popřál všechno dobré a dal požehnání míru a blahobytu celé zemi.

Čína a Vatikán nemají žádné diplomatické vztahy už přes půl století. Důvodů proto je celá řada. Pro čínskou vládu je v podstatě jakékoliv náboženství, které neuznává světskou autoritu, ale boha, potenciálním nebezpečím.

Vatikánu zase vadí, že čínští katolíci nemohou praktikovat svou víru bez omezení. V Číně sice existuje něco jako ‘státní katolická církev‘, Vatikán ji ale neuznává, protože je podřízená vládě, nikoliv papežovi.

Fakt, že na rozdíl od papeže Jana Pavla II. dostal František povolení vstoupit do čínského vzdušného prostoru, nicméně Vatikán vnímá jako mírné uvolnění vztahů s Čínou.

Papež se zúčastní i Dnů asijské mládeže

Nynější návštěva je třetí zahraniční cestou papeže Františka od převzetí úřadu nejvyššího pontifika. V Jižní Koreji povede několik mší a zúčastní se Dnů asijské mládeže, kde se setká s několika tisíci mladými katolíky.

Co se týká čínských věřících, těch nakonec na Dny mládeže přijede méně, než se čekalo. Mluvčí výboru, který papežskou návštěvu v Jižní Koreji organizuje, řekl, že je to kvůli komplikované situaci v Číně. Své vyjádření už nijak nerozvedl.

Jiný organizátor, kterého cituje agentura Reuters a který chtěl zůstat v anonymitě, řekl, že část věřících čínské úřady zatkly.

V Jižní Koreji se katolická komunita rychle rozrůstá, nyní čítá už přes 5 milionů lidí | Foto: Reuters

Jan Prokeš, mta, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme