Českem se přehnaly bouřky. Hasiči čerpali vodu ze sklepů a odklízeli stromy

Česko odpoledne zasáhly bouřky a silné lijáky, které na řadě míst zaměstnávaly hasiče. Ti vyjížděli hlavně k popadaným stromům a vytopeným sklepům. Na jižní Moravě se navíc rozvodnily dvě říčky. U Havlíčkova Brodu zase stromy v kolejích zastavily provoz na železnici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Českých Budějovicích odklízeli strom, který spadl na dva automobily | Zdroj: ČTK

Jenom ve Zlínském kraji měli hasiči do večera na kontě asi tři desítky výjezdů. Na fotbalovém stadionu v Uherském Hradišti voda zatopila část travnaté plochy a poté se nahrnula do kanceláří pod tribunou – bylo tam asi 40 centimetrů vody.

Voda se dostala i do sklepů uherskohradišťské nemocnice a zaplavila také podjezd v nedalekých Kunovicích.

U Havlíčkova Brodu stromy blokovaly koleje

Na Vysočině popadané stromy zastavily vlaky mezi Havlíčkovým Brodem a Šlapanovem. Na několik hodin byla v úseku zavedena náhradní autobusová doprava.

Hasiči od 15 do 18 hodin evidovali kvůli bouři 35 zásahů, nejvíc na Třebíčsku, Pelhřimovsku a Žďársku. Převážně čerpali vodu ze zatopených sklepů a odstraňovali stromy spadlé na vozovky.

Čerpadla museli hasiči podle mluvčí Petry Musilové nasadit v zatopených sklepech například v Březí nad Oslavou, Zubří, v Novém Městě na Moravě, ale také v Lukavci, v Náměšti nad Oslavou a na řadě dalších míst.

V několika případech odstraňovali hasiči stromy, které padly na komunikace a bránily plynulému provozu. Zásah byl nutný například u Lukavce, Pacova nebo Stropešína na Pelhřimovsku. V Hoštěticích na Jihlavsku začal po úderu blesku hořet strom.

"V současné chvíli jsou už všechny silnice v kraji Vysočina opět průjezdné,“ hlásil ve 20 hodin zpravodaj Českého rozhlasu.

Krušné chvíle zažili také obyvatelé panelového domu v Kamenici nad Lipou. Kvůli netěsnosti poklopu na střeše se jim do chodby valily doslova proudy vody.

Vlaky stojí také u Hluboké nad Vltavou

Také jihočeští hasiči po bouřkách provázených přívalovými dešti odklízeli stromy popadané na komunikace a čistí ucpané kanály. V Hluboké nad Vltavou spadl strom na trakční vedení na železniční trati, doprava byla na několik hodin zastavena.

Nejvíce bouře zasáhla Českobudějovicko. Po 18. hodině odklízeli hasiči větve, které v ulici Československých legií spadly na osobní automobil. Nikdo nebyl naštěstí zraněn.

V Českých Budějovicích odklízeli strom, který spadl na dva automobily | Foto: ČTK

Hasiči museli na místě použít výškovou techniku, aby ze stromu odstranili další ulámané větve, u kterých hrozilo, že by mohly také spadnout.

Desítky výjezdů ve středních Čechách

Středočeští hasiči odpoledne vyjížděli kvůli bouřce ke třem desítkám případů. Většinou zasahovali u popadaných stromů nebo čerpali vodu ze sklepů, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Lenka Kostková. Nejvíce napilno měli v okrese Praha-západ a na Příbramsku, kde bylo hlášeno osm, respektive sedm událostí.

V Příbrami například voda natekla do sklepa pečovatelského domu, ve Bzové na Berounsku blesk udeřil do budovy, z podkroví se pak kouřilo. "Hasiči to překontrolovali termokamerou, žádná škoda ale nevznikla," uvedla mluvčí.

V Hradištku u Prahy zase blesk porazil strom, ve Štěchovicích padlý strom utrhl dráty elektrického vedení.

Komplikace byly i na strakonické silnici u Skalky na Příbramsku, kde spadl strom na silnici. "Bylo tam dopravní omezení, ale nebylo to nic závažného," uvedl mluvčí středočeské policie Jakub Vinčálek.

V Praze voda zatopila vstup do metra i divadlo

Pražští hasiči museli večer po přívalovém dešti odčerpat vodu ze sklepů či restaurací pod úrovní terénu zhruba na třiceti místech po celé Praze. Nejvíc škod způsobil přívalový déšť v Michli, Nuslích a v centru.

Na Václavském náměstí byl vytopen vestibul stanice metra A a zázemí Divadla ABC ve Vodičkově ulici.

ČTK, Michal Malý, Andrea Kratinová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme