Do zaniklého kina Bio Illusion se vrátily filmy. S nimi koncerty a divadlo

V bývalém pražském kině Bio Illusion je nový multikulturní podnik Royal. Od začátku prázdnin funguje tento kdysi slavný vinohradský biograf ve zkušebním provozu. Majitelé v něm promítají filmy, pořádají koncerty i divadelní představení. Celý interiér je zařízený v duchu první republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalé kino Bio Illusion na Vinohradské ulici | Foto: Filip Jandourek

V kině Bio Ilusion svého času jako pokladní i vedoucí kina pracovala i herečka Zita Kabátová. Kino mělo specifický program, připomíná Martin Plitz, který se tématem zaniklých pražských kin dlouhodobě zabývá. „Hrály se tam starší filmy, většinou české, ale i cizí.“

Promítalo se tady od srpna roku 1929, tehdy se kino jmenovalo Maceška, protože ho založil pražský velkouzenář Emanuel Maceška. Později byl biograf přejmenován na kino Bystrica a pak na Bio Illusion.

Přehrát

00:00 / 00:00

V bývalém kině Bio Illusion natáčela redaktorka Michaela Vetešková

Po znárodnění v roce 1945 kino připadlo Filmovému podniku hlavního města a jeho zašlou slávu se v 70. letech podařilo obnovit právě Zitě Kabátové. V roce 2002 se na čtyři roky stal provozovatelem kina producent Miloslav Šmídmajer, pak se z kina stal multifunkční prostor vedený Pavlem Trávníčkem.

Nový majitel kina, francouzský podnikatel Jean-Christophe Gramont, chce na prvorepublikovou atmosféru navázat nejenom pomocí vybavení v sále, ale i výběrem filmů.

Říká, že má rád umění i historii, proto se rozhodl financovat tento projekt a doufá, že o něj bude zájem. Dodává, že prostor je jedinečný svou historií; místem setkávání je už přes 80 let.

V těchto dnech dávají Ostře sledované vlaky i film Vrchní prchni. Filmy jsou s anglickými titulky i proto, že majitelé sálu počítají s návštěvou zahraničních turistů.

Bývalé kino Bio Illusion na Vinohradské ulici | Foto: Filip Jandourek

„V podstatě jsme se tady vrátili do nějakého prostředí 30. let, proto jsme se pokusili nakoupit i starý nábytek z 30. let,“ říká manažer projektu Petr Kricek. V sále je 35 tmavých nízkých stolků s dobovými polstrovanými křesly. Na podlaze jsou orientální koberce. Jednu stěnu zakrývá promítací plátno, u protější zdi je bar.

Nový majitel sál kompletně opravil a místo sedaček na balkoně je malé muzeum. Návštěvníci tam najdou fotografie ze života Zity Kabátové i klobouky, šátky a kabelky Nataši Gollové a Adiny Mandlové, zapůjčené ze soukromých sbírek.

Bývaly doby, kdy na pražských Vinohradech bylo jedno kino vedle druhého. Dnes je místo nich něco jiného. Například nedaleko Maceškova paláce, kde teď vznikl podnik Royal, - v Radiopaláci - je fitness centrum i hudební klub.

Legendární zaniklá pražská kina | Foto: Český rozhlas

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme