Kurdové se snaží dobýt zpět přehradu u iráckého Mosulu. Postup se zpomalil

Kurdské milice zahájily ofenzivu proti radikálním islamistům kolem největší přehrady v severním Iráku. Strategicky významné nádrže na řece Tigris se ozbrojenci z organizace Islámský stát zmocnili začátkem měsíce. Postup milic se během dne zpomalil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iráčtí dobrovolníci z komunity Jezídů se cvičí pod dohledem kurdských lidových ochranných jednotek (YPG) | Zdroj: Reuters

Kurdské milice - pešmerga - tvrdí, že postupují. Podle katarské televize Al-Džazíra už vytlačily radikály ze tří měst u mosulské přehrady - z Tel Skufu, Šarafíji a Batnáji.

Postup Kurdů se ale během dne zpomalil podle Al-Džazíry kvůli minám a podomácku vyrobeným náložím džihádistů.

Kurdy podporuje americké letectvo, které se zaměřuje na bojovníky Islámského státu a jejich obrněná vozidla - to jsou obrněnci americké výroby, které džihádisté sebrali irácké armádě. Američané oznámili, že už zničili 14 obrněných vozů radikálů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O bojích o přehradu u Mosulu informuje Helena Berková

Mósulská přehrada na řece Tigris zásobuje oblast pitnou vodou a elektřinou. Kdyby ji někdo poškodil, hrozila by Mosulu mohutná záplavová vlna podle BBC vysoká až 20 metrů.

Humanitární pomoc jim dále dopravují hlavně Britové a Němci. „Německá vláda tento týden rozhodla, že k dosavadní humanitární pomoci v hodnotě čtyři a půl milionu eur přidáme další za dvacet milionů," přislíbil německý ministr zahraničí Frank Walter Steinmeier při zastávce v Irbílu, metropoli autonomního iráckého Kurdistánu.

Místní představitelé naléhavě prosí také o zbraně. K porážce teroristů je podle nich také zapotřebí odříznout je od zdrojů peněz, mj. z těžby ropy.

Cameron ohlásil razantní postup Británie vůči extremistům z Islámského státu

Číst článek

Sunnitští extremisté podle svědků povraždili v jediné vesnici tři stovky mužů a chlapců z náboženské komunity Jezídů, protože ti odmítli konvertovat k islámu. Ženy a děti unesli.

V sousední Sýrii zase fanatici ze stejné skupiny údajně zmasakrovali stovky venkovanů, kteří se jim postavili na odpor.


Zvětšit mapu

Jan Prokeš, Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme