Michaela Pekárová chtěla být malířkou, teď vyvíjí léky pro kardiovaskulární onemocnění
Michaela Pekarová chtěla být původně malířkou, nakonec ale zvítězila biologie. Mladá výzkumnice z brněnského Biofyzikálního ústavu chce pomoci s vývojem léčiv pro kardiovaskulární onemocnění. Inspiruje se od imunitního systému samotného člověka, který přirozeně chrání jeho zdraví.
„Srdce naší laboratoře jsou buněčné kultury. Máme dva inkubátory, kde jsou imunitní a endoteliální buňky ve vhodných podmínkách,“ popisuje brněnskou laboratoř vědkyně, která letos získala prestižní Prémii Otty Wichterleho.
Součástí vybavení laboratoře jsou dva inkubátory, které vypadají jako velké mrazáky. Právě tady vědci při teplotě lidského těla uchovávají cévní buňky a buňky imunitního systému. Tým mladé vědkyně zajímá, jak spolu tyto dva systémy v našem organismu spolupracují.
„Imunitní systém úzce spolupracuje s cévami a i s vaskulárním systémem a to proto, že buňky se nacházejí v krvi a reagují na sebe. Pokud céva není v normálním stavu, tak to buňky to poznají,“ popisuje proces v lidském těle mladá výzkumnice.
Když se do těla dostane nějaký zánět, oba systémy pracují na tom, aby škodliviny okamžitě odstranily. Vše se zkoumá za přísných sterilních podmínek. Ve světlých laboratořích jsou čističky vzduchu. Buňky pak mladá badatelka prohlíží ve speciálním proskleném boxu.
Biofyzička Michaela Pekarová pracuje na vývoji nového léku pro kardiovaskulární onemocnění
Bioložka sleduje chování imunitních a cévních buněk hlavně v případech kardiovaskulárních onemocnění.
„Cílem veškerého snažení je vyvinout účinné léčivo, které bude mít minimální vedlejší účinky a bude působit zároveň i jako prevence,“ upřesňuje bioložka.
Vědci tak musí pochopit, jak se tělo brání nemocem a zánětům a jak je případně i samo léčí. Tedy jaké si k tomu vytváří látky.
„Při kardiovaskulárních onemocněních se zvyšuje oxidativní stres, to zlé co poškozuje tělu vlastní buňky. Za těchto podmínek si naopak tělo syntetizuje dobré látky - kyseliny, které se v organismu objevují ve zvýšených koncentracích. Vědci se rozhodli tento efekt obranyschopnosti posílit tím, že se zvýší koncentraci těchto kyselin,“ shrnuje studii výzkumnice.
Na výzkumu spolupracuje brněnské pracoviště s prestižní německou klinikou, kde slovenská rodačka Michaela Pekarová pobývala na dlouhodobé stáži. Výsledky výzkumu by se tak brzy mohly dostat do klinického testování na léčiva.