Z Čecha je v Chelsea náhradník. Nejhorší je nemít stejné podmínky, vzpomíná Kouba

Fotbalový brankář Petr Čech se musí vypořádat s novou rolí. Jeden z nejlepších gólmanů světa najednou není jedničkou v Chelsea a fanoušci i experti diskutují o tom, jak se s obtížnou situací vypořádá. Jde přitom o výjimečnou situaci, ve světě skoro ojedinělou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Čech na Stamford Bridge | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Snad jen Iker Casillas zažil něco podobného jako teď Petr Čech, napadá při srovnání bývalého reprezentačního gólmana Petra Koubu.

Také brankář španělské reprezentace byl léta považovaný za jednoho z nejlepších na světě, jenže zranil se a v Realu přišel o post jedničky. A i když už byl zdravý, přednost dostával Diego López. Shodou okolností u toho byl také trenér José Mouruinho, současný kouč londýnské Chelsea, který tehdy k nelibosti fanoušků madridského klubu výměnu provedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z jednoho nejslavnějších gólmanů světa se stal pro tuto chvíli náhradník

Casillas období na lavičce přetrpěl a později, už za vedení Carla Ancelottiho, se s Lópezem střídal. Jeho konkurent chytal ligu a slavný Iker poháry.

„Velká mužstva jako Chelsea mají ty nejvyšší ambice a chtějí uspět ve všech soutěžích, ve kterých nastoupí,“ říká Petr Kouba, i když je pochopitelné, že gólman, jenž je zvyklý léta pravidelně chytat, nemůže být s takovým vytížením spokojený.

„Kluci jsou velice dobře placení profesionálové, mají povinnosti vyplývající ze smlouvy. V úvahu je zapotřebí brát i zájmy klubu, což je vždycky na prvním místě. Každý brankář je zaměstnanec klubu a to je první, co musí mít na paměti,“ poznamenává Kouba.

Pavel Vrba o pozici Čecha: „Bez ohledu na aktuální stav je Petr Čech pořád jedničkou pro reprezentaci.“

Také on prožil něco podobného co Petr Čech, i když jsou to dva jinak úplně jiné příběhy. Léta pravidelně chytával v lize i reprezentaci, jenže při zahraničním angažmá ve španělské La Coruni narazil. A také se stal dvojkou.

Se současnou situací se to ale nedá srovnávat. Česko tehdy nebylo v Evropské unii, počet cizinců odjinud byl omezený, a Petr Kouba tak nebyl na stejné startovní čáře jako jeho konkurent. Takže v tomto případě nešlo o sportovní důvody.

„Nejhorší byla ta situace, že jsem neměl stejné podmínky pro soutěž o post brankářské jedničky, to jsem snášel nejhůř,“ přiznává Petr Kouba.

Petr Čech má výhodu, že podobné starosti nemusí řešit. Pokud bude lepší než konkurent, o deset let mladší Belgičan Courtois, může se ještě do branky Chelsea dostat a svou pozici jedničky vybojovat zpátky.

Otázkou je, za jak dlouho dostane šanci o tom kouče Mourinha přesvědčit a co všechno bude schopný a ochotný do té doby akceptovat. I z výrazu tváře na lavičce při prvním soutěžním zápase Chelsea se dalo vyčíst, o jak velkou změnu v kariéře úspěšného gólmana jde.

Petr Čech | Foto: Český rozhlas

Jaroslav Plašil, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme