Evropská unie zavádí zatím vůbec nejtvrdší sankce proti Rusku
Země Evropské unie se dohodly na zatím vůbec nejtvrdších sankcích proti Rusku. Sankce v Bruselu schválili velvyslanci členských zemí Evropské unie kvůli ruskému zasahování do krize na Ukrajině. Evropa tak vůči Rusku zavede finanční sankce nebo zbrojní embargo.
Ruské banky vlastněné státem ztratí přístup na evropské finanční trhy. To může mít podle odborníků vážné dopady na celý ruský finanční sektor.
Unie také do Ruska zakáže vývoz zbraní nebo citlivých technologií využitelných při těžbě ropy.
Proč země osmadvacítky sankce na Rusko uvalily, řekl Českému rozhlasu český velvyslanec při EU Martin Povejšil:
„Je to důsledkem bezprecedentního chování Ruska, které za uplynulé měsíce porušilo všechna možná pravidla mezinárodního chování.“
Tři typy restrikcí
„Zabývali jsme se třemi různými soubory restriktivních opatření vůči Rusku. Jeden z nich se týkal osob a firem. K tomu v tuto chvíli lze říci, že jde o osoby, které jsou poměrně vysoce postavené v ruské elitě a mají přímý a nepřímý vliv na rozhodování v Rusku a přímý profit z toho, co Rusko dělá na Ukrajině a Krymu,“ řekl Povejšil.
Důvody uvalení nových sankcí i jejich obsah vysvětlil český velvyslanec při Evropské Unii Martin Povejšil
Do seznamu, v němž je zatím zařazeno 87 lidí a 20 ruských firem, mají být podle agentury AFP nově zařazeni nejméně čtyři ruští oligarchové blízcí Putinovi. Jejich jména mají být oznámena zítra večer v úředním věstníku Evropské unie.
„Druhým souborem opatření je omezení investic na Krymu,“ pokračoval Povejšil. „Čili na území, které Rusko anektovalo jednostranným krokem. A třetím souborem jsou hospodářská, nebo sektorová opatření. A ty se dotýkají čtyř oblastí.“
„Za prvé omezují přístup ruských finančních ústavů a institucí na evropský kapitálový trh, za druhé zakazují nebo omezují obchod se zbrojním materiálem s Ruskem. Za třetí se týkají zboží dvojího užití – to znamená takových technologií, které mají civilní, ale mohou mít i vojenské využití. A za čtvrté se to týká citlivých technologií, jež jsou využitelné zejména v ropném průmyslu,“ vysvětlil Martin Povejšil.
Brusel očekává moskevskou odvetu
Jak také poznamenal, dá se očekávat, že Rusko odpoví odvetnými kroky. „Takové, které Evropská unie bude cítit a pocítí je pochopitelně i členské státy,“ řekl Radiožurnálul Martin Povejšil, český velvyslanec při EU.
Nejnovější unijní sankce se vztahují na nové obchody a zakázky, neplatí tedy pro už dřív domluvené kontrakty.
Přísnější sankce EU vůči Rusku mohou mít dopad i na českou ekonomiku
Číst článek
Seznam protiruských sankcí už Evropská unie od vypuknutí ukrajinské krize rozšířila šestkrát. Naposledy koncem minulého týdne do něj zařadila několik jmen vysoce postavených ruských vládních úředníků včetně šéfů několika hlavních ruských zpravodajských služeb.
Nové sankce proti Rusku vyhlásil i Washington
Kvůli vyzbrojování separatistů na Ukrajině a komplikacím při vyšetřování tamní letecké katastrofy zavádějí další sankce proti Rusku i Spojené státy.
Americké sankce - stejně jako ty unijní - omezí potenciál ruských bank, zbrojovek i energetických podniků. USA mimo jiné zakazují investice do tří velkých ruských bank s většinovou účastí státu. Zastavují také financování rozvoje ruské ekonomiky.
O novém balíku postihů informoval večer středoveropského času americký prezident Barack Obama.
„Rusko pokračuje v podpoře separatistů. Povzbuzuje je, trénuje a vyzbrojuje,“ upozornil Obama.
Americké sankce vůči Moskvě 'odstřihly' od kapitálových trhů tři ruské banky
Číst článek
„Satelitní snímky podpořené našimi informacemi z posledních dnů odhalují dělostřelecké útoky proti Ukrajině z ruského území. To je další vážné porušení ukrajinské suverenity,“ pokračoval prezident USA.
„Protože naše akce důkladně koordinujeme s Evropou, právě ohlášené sankce budou mít o to větší dopad. Ruské kroky na Ukrajině a naše starší sankce už zeslabily beztak slabou ruskou ekonomiku. Jinými slovy, Rusko svými kroky prohlubuje vlastní mezinárodní izolaci,“ zdůvodnil Barack Obama.