Syn disidentky Gorbaněvské pořádá v Praze výstavu, připomene tak srpen 1968

Pařížský malíř a grafik Jaroslav Gorbaněvskij otevře 21. srpna v Praze svoji výstavu. Součástí budou také grafiky věnované osmi statečným lidem, kteří protestovali proti okupaci Československa na Rudém náměstí v Moskvě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výtvarník Jaroslav Gorbaněvský ve svém pařížském ateliéru | Foto: Artinbox Gallery

V roce 1968, když šla jeho matka demonstrovat na podporu Československa na Rudé náměstí, bylo Jaroslavu Gorbaněvskému sedm let.

„O té demonstraci se mnou nikdo nemluvil. Dobře si ale vzpomínám, jak k nám potom domů chodili lidé z KGB. Neměl jsem ale vyloženě strach,“ vypráví Gorbaněvskij a dodává:

„Jako sedmiletému klukovi mi spíš připadalo divné, že k nám přijde někdo cizí, chová se jako doma, něco hledá v knížkách, prohlíží nábytek a všechno obrátí vzhůru nohama.“

Přehrát

00:00 / 00:00

S Jaroslavem Gorbaněvským mluvila redaktorka Lenka Jansová

Nebyl to ale jediný trest. Disidenti za protesty zaplatili pobytem v pracovních táborech nebo takzvaných psychiatrických léčebnách. Až po letech mohli emigrovat.

„Znám se s některými lidmi, kteří demonstrovali s mojí matkou. Například Vadim Delone měl těžký osud, protože jako ruský básník si v Paříži nikdy nezvykl,“ říká Gorbaněvskij.

Anglista Viktor Fainberg se zase podle něj nemohl celý život vyrovnat se zážitky z vězení. Stejně jako Natálii Gorbaněvskou ho kvůli účasti na demonstraci zavřeli do speciální psychiatrické léčebny.

„Ve skutečnosti tam mučili lidi tak, že je nutili jíst léky, a ovlivňovali tím jejich psychiku. Dělali na nich pokusy,“ upozorňuje Jaroslav Gorbaněvskij.

Natalja Gorbaněvská | Foto: Filip Jandourek

Natálie Gorbaněvská emigrovala do Paříže v roce 1975. Její odvahu už v té době oceňovala řada lidí po celém světě. Americká písničkářka Joan Baezová jí v roce 1973 věnovala píseň Natalia.

Ani v Paříži nebyl život sovětských disidentů lehký. Jaroslav Gorbaněvskij vzpomíná, že ne všichni si uměli poradit tak dobře jako jeho matka.

„Už ze Sovětského svazu se matka znala s Vladimirem Maximovem. Disident vydával v Paříži časopis psaný sovětskými imigranty. Mít práci v cizí zemi pro ni tehdy znamenalo hodně. Pak také vysílala z Paříže jako redaktorka Rádia Svobodná Evropa,“ dodává Gorbaněvskij.

Natálie Gorbaněvská zemřela loni v listopadu. Její známí říkají, že měla před smrtí jedno velké přání, aby měl syn vlastní výstavu v Praze. To se jí 21. srpna splní.

Prezident Miloš Zeman také chce 28. října udělit ruské disidentce nejvyšší státní vyznamenání - Řád za zásluhy. S návrhem přišel Český rozhlas.

Lenka Jansová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme