Ministerstvo financí se chystá analyzovat zdanění příjmů zaměstnanců a podnikatelů

Ministerstvo financí chce srovnat zdanění příjmů zaměstnanců a podnikatelů. Nová pracovní skupina má analyzovat rozdíly a navrhnout systémové změny. Resort bude ve skupině zastupovat náměstkyně ministra pro daně a cla Simona Hornochová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Ladislav Bába

„Jedna věc je, že objektivně v České republice skutečně jsou velké rozdíly mezi zdaněním práce formou závislé činnosti a formou samostatné činnosti typu živnostenské podnikání, zkrátka osoby samostatně výdělečné činné, a zároveň ten fakt, že nám tento rozdíl vytýká i Evropská komise,“ vysvětluje Hornochová.

Podle ní jde zejména o to, že celkové zatížení zaměstnanců a zaměstnavatelů, kam spadají daně a příspěvky na sociální a zdravotní pojištění, je příliš vysoké.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novou pracovní skupinu přiblížila náměstkyně ministra financí pro daně a cla Simona Hornochová

„Základním podkladem pro jakékoliv případné návrhy systémových změn je především získání velkého množství dat, porovnání těch dat, systémová analýza toho, jak je vlastně zatížená ta práce, jaké odvody jsou, jaká je struktura odvodů, zároveň mezinárodní srovnání v tom, jakým způsobem probíhá zdanění práce v jiných státech tak, abychom měli nějakou základnu pro pozdější úvahy,“ přibližuje náměstkyně.

Primárním cílem skupiny sice není zjednodušení daňového systému a odvodů obecně, Hornochová by ale ocenila, kdyby se to nakonec povedlo. Základní výsledky analýz by mohly být k dispozici ke konci roku.

Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme