Ve francouzském Arles jsou k vidění výjimečné fotografie Davida Baileyho

Snímky jednoho z nejlepších fotografů všech dob Davida Baileyho jsou až do září k vidění v Arles na jihu Francie. Výstava je to kontroverzní a výjimečná. Podobných výstav měl britský fotograf za celý život jen několik a navíc jeho záběr je poměrně široký. Od hvězd filmového a hudebního průmyslu, až po téměř experimentální fotografie lidského těla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava fotografií Davida Baileyho v Arles | Foto: Jan Šmíd | Zdroj: Český rozhlas

David Bailey byl svého času nejslavnějším světovým fotografem, pracoval pro časopis Vogue, fotil Rolling Stones, Beatles nebo filmové hvězdy. Jeho manželkou byla sedm let Catherine Deneuveová a on sám byl inspirací pro postavu fotografa ve slavném filmu Zvětšenina Michelangela Antonioniho.

Výstava jeho fotografií v Arles je událostí roku, návštěvníci se na ní sjíždějí zdaleka. Mnozí jsou nadšeni.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Arles natáčel Jan Šmíd

„Moc se mi to líbilo, zejména černobílé portréty jeho ženy. Ale je tu možná až příliš mnoho fotek a jsou hodně vysoko. Je to dobrý fotograf, se zvláštním způsobem vidění.“ říká čtyřicetiletý učitel hudby z Montpellier.

Některé části expozice jsou ale jen pro silnější nátury, místy připomínají i experimenty českého fotografa Jana Saudka a ne všichni jsou nadšeni z fotografií ikon populární hudby či světového filmu.

„Myslím, že krása je jinde, ne v této kultuře ikon. Jsme fascinováni celebritami, popkulturou, pózami. To, co tady vidíme, je důsledek naší společnosti. Já osobně mám raději pravdivější věci, než takto stylizované fotky,“ tvrdí návštěvník z Lyonu.

Výstava je k vidění do jedenadvacátého září.

Některé části expozice Davida Baileyho jsou jen pro silnější nátury | Foto: Jan Šmíd

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme