'Vášnivé' vystoupení přineslo prvnímu skotskému ministrovi cenné body

Skotské domácnosti v pondělí večer řešily dilema - sledovat špičkový fotbal, nebo vrcholnou politiku? Se šlágrem anglické Premier League totiž kolidovala poslední debata před referendem o skotské nezávislosti. V ní se střetli vůdce skotských separatistů Alex Salmond a hlavní tvář odpůrců samostatného státu Alistair Darling. Podle diváků vyhrál v debatě první skotský ministr.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V poslední televizní debatě před referendem o nezávislosti Skotska právě mluví hlavní tvář odpůrců samostatného státu Alistair Dairling | Foto: Jiří Hošek

Ve studentském klubu University of Glasgow panuje napjaté očekávání, dokonce i hráči kulečníku na chvíli odložili svá tága.

Většina studentů má před sebou půllitr piva, někteří pijí populární cider.

„Já budu klidně platit třeba knoflíky, jen když dosáhneme lepší, spravedlivější společnosti,“ odmítá televizní přetahovanou o měně nezávislého Skotska Peter, 19letý student pedagogické fakulty.

Debatu spíš poslouchá, a coby aktivista kampaně Yes Scotland se snaží hlavně ovlivnit hodnocení na sociálních sítích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Napínavé politické klání sledoval spolu se studenty Glasgowské univerzity zpravodaj ČRo v Británii Jiří Hošek

„Tahle debata je sice fajn, ale není to nic proti debatám, které se každý den odehrávají po celém Skotsku - na radnicích, v kancelářích, doma v kuchyni. Tohle je nejdůležitější věc z hlediska médií. Když zvítězí samostatný stát, budou to lidé, kdo rozhodne, jak si ve Skotsku budeme vládnout,“ říká Peter.

V půlce debaty to nejen v dějišti diskuse, ale i ve studentském klubu vypadá, že na body vítězí první skotský ministr Alex Salmond, soudě podle hluku a aplausu, kterého se mu dostává.

„Kampaň před skotským referendem se vyznačuje nedostatkem emocí. Alex Salmond se ale umí rozvášnit. Alistair Darling je pravý opak. Je zajímavé, že si odpůrci nezávislosti vybrali coby svou tvář právě jeho. Těsně před hlasováním může být problematické, jak se Darling a kampaň Better Together soustředili na negativa. Někdo by to dokonce mohl brát jako výhrůžky,“ myslí si Kathryn Crameri, profesorka University of Glasgow.

„Salmondův výkon v první televizní debatě byl ten nejhorší, co jsem v jeho podání kdy viděl. On je jinak skvělý diskutér a řečník, dokáže věci vysvětlit, ale na začátku srpna byl vážně příšerný. Možná Alistaira Darlinga tehdy podcenil. Nemůže si myslet, že skotskou veřejnost ukolébá lacinými ujištěními,“ vzpomíná na první duel Salmond - Darling Frank Meade, zatím nerozhodnutý volič a bývalý předseda skotského fotbalového klubu Albion Rovers.

Referendum o nezávislosti Skotska se bude konat 18. září 2014. Bude v něm položena pouze jedna otázka a to ve znění „Should Scotland be an independent country?“, v češtině přibližně „Mělo by Skotsko být nezávislou zemí?“.

Dvacetiletý student historie Euan bude hlasovat pro nezávislý stát, protože si přeje spravedlivější Skotsko. Přiznává, že na jeho škole bude ale také dost studentů hlasovat opačně, prý hlavně ti z lépe situovaných rodin. Glasgowská univerzita si podle Euana před časem uspořádala svoje referendum a o dost prý vyhráli právě odpůrci nezávislosti.

V referendu 18. září nebudou moci hlasovat Skotové, ale lidé, kteří ve Skotsku žijí, takže třeba i zahraniční studenti Glasgowské univerzity. Třeba mladí Poláci.

Třiadvacetiletý student informatiky Adam byl už před debatou rozhodnutý hlasovat pro skotskou nezávislost a ani po místy vypjatých 90 minutách se na tom nic nezměnilo. „Je úžasné, že ve Skotsku takovou debatu mají. Přál bych si, aby něco takového existovalo i u nás v Polsku,“ svěřuje se.

Zabalený v britské vlajce přišel zhlédnout debatu 19letý student astrofyziky Andrew. I tento odpůrce skotské nezávislosti viděl vyhrát Alexe Salmonda.

Ve studentském klubu University of Glasgow panuje před poslední debatou o skotské samostatnosti napjaté očekávání | Foto: Jiří Hošek

„Pár lidí se na mě kvůli britské vlajce podívalo trochu drsně, ale z mé strany to byl spíše vtípek. Musím přiznat, že Alex Salmond určitě vyhrál z hlediska šarmu a myslím, že nabídl i lepší argumenty,“ připouští Andrew, jehož ale debata v odhodlání vybrat si variantu „ne“ nezviklala.

První skotský ministr Alex Salmond doufal, že vítězství v druhé a poslední televizní debatě dodá jemu a jeho kampani za nezávislé Skotsko dynamiku do cílové rovinky před klíčovým hlasováním. Podle reakcí ve studentském klubu University of Glasgow i na sociálních sítích se mu poměrně drtivě podařilo zvítězit.

Skotsko | Foto: Michal Jindra

Jiří Hošek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme