Opravené poválkové chodníky na Šumavě jsou bezpečnější i pro vozíčkáře

Správa Národního parku Šumava se pustila do rekonstrukce dřevěných poválkových chodníků. Díky těmto vyvýšeným dřevěným cestám se turisté pohodlně dostanou přes mokřady a mohou si třeba zblízka prohlédnout i šumavské slatě. Některé z chodníků už ale byly v havarijním stavu. V rámci jejich současné obnovy pamatovala správa i na vozíčkáře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soumarské rašeliniště

Soumarské rašeliniště | Foto: Josef Štemberk

Na Šumavě jsou zhruba 3 kilometry poválkových chodníků a ty také vyžadují patřičnou údržbu. Letos správa parku opravila na půl kilometru těchto cest.

„Hlavní část jsme dělali na Jezerní slati, potom jsme dělali Cikánskou slať, to byla velká část stezek, a pak jsme ještě dodělávali část podia na Chalupské slati u Borové Lady,“ upřesňuje náměstek ředitele pro oblast investic Miloš Juha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Šumavě natáčela o poválkových cestách redaktorka Jitka Englová

Oproti jiným rokům ale vsadila správa na nový materiál. Místo smrku vyrábí poválky z modřínového dřeva, které by mělo vydržet déle.

„Je to podle konstrukce a podle toho, kde je. Předpokládáme, že může vydržet až deset let, kde bude poválka provzdušněná. Kde bude ležet přímo na terénu, tak tam se interval bude výrazně zkracovat. To bude tak kolem pěti let,“ doplňuje Juha.

Metr poválek vyjde na 600 korun

Výměna materiálu není jediná novinka u poválkovách chodníků. Tu další možná běžný návštěvník ani nezaregistruje, ale třeba pro hendikepované má význam přímo zásadní.

„Je to takzvaná bezpečnostní boční lišta, která má výhodu u povalek, které jsou vysoké, že například maminka s kočárkem by tak snadno nesjela bokem. Nebo někdo, kdo se pohybuje na invalidním vozíku, tak mu to pomůže v navigaci,“ říká Juha.

Poválkové chodníky vyrábějí truhláři Správy Národního parku v Borových Ladech. V příštím roce je čeká práce na zhruba 150 metrech povalkových chodníků k Prášilskému a Plešnému jezeru.

„Naše přidružená dřevařská výroba nebude připravovat pouze tyto chodníky, ale bude připravovat i takzvané soupravy, kde je stůl a dvě lavice. Tam se bude obnovovat zhruba kolem sedmdesáti kusů,“ dodává Miloš Juha.

Díky poválkovým cestám se lidé pohodlně dostanou i na mokřady. Strážci teď zjišťují, jestli lidé nevstupují i mimo ně a neničí tak podmáčená místa biotopu. V takovém případě by se poválky rozšířily. „Ale bude se jednat o jednotky, maximálně desítky metrů,“ uzavírá mluvčí Národního parku Jan Dvořák.

Běžný metr poválkových cest přijde až na 600 korun. Letos do jejich oprav park investoval zhruba 300 tisíc korun.

Poválkové chodníky na Šumavě procházejí inovací | Foto: Národní park Šumava

Jitka Englová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme