V televizi se utkají zastánci a odpůrci nezávislého Skotska. Naposledy před referendem
Ekonomická témata budou nejspíš znovu dominovat poslední televizní debatě před zářijovým referendem o skotské nezávislosti. V ní se dnes večer utkají vůdce separatistů, skotský první ministr Alex Salmond, a lídr odpůrců samostatného státu, Alistair Darling.
V první debatě si bývalý britský ministr financí Darling vedl výrazně lépe, než se očekávalo. I proto byl výsledek nerozhodný, když se Alex Salmond dostal do potíží při obhajobě ekonomických pilířů nezávislého státu.
„Odpůrci nezávislosti si v průzkumech udržují náskok, takže Alex Salmond nejen, že potřebuje debatu vyhrát, on by ji měl vyhrát opravdu výrazně. Ve Skotsku ale úplně nevíme, jaký dopad mají televizní debaty na voličskou základnu,“ uvádí novinář skotského Heraldu David Leask.
O předvolební debatě se Skotsku hovořil zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii Jiří Hošek
V centru pozornosti by dnes měly být zásoby ropy v Severním moři, téma měny nezávislého státu a jeho daňové politiky.Skotský premiér Salmond a Alistair Darling se utkali v televizní debatě už na začátku srpna.
Salmond argumentoval, že Skotsko dnes řídí vláda, kterou Skotové nevolili, zatímco v případě nezávislosti budou mít vždy vládu, kterou si zvolí. A nikdo nemůže podle něj Skotsko řídit lépe, než sami Skotové. Darling se naopak snažil prezentovat nezávislost Skotska jako nedořešený hazard.
Referendum o nezávislosti Skotska se bude konat 18. září 2014. Bude v něm položena pouze jedna otázka a to ve znění „Should Scotland be an independent country?“, v češtině přibližně „Mělo by Skotsko být nezávislou zemí?“.
Podle průzkumu společnosti ICM měsíc před referendem vedli unionisté nad separatisty 55 ku 45 procentům. Hlavním důvodem jsou údajně plánované škrty ve skotském systému bezplatné zdravotní péče.
Výsledek ale nezohledňuje nerozhodnuté voliče, kterých je stále více než 10 procent.
Podle odborníků nahrává zastáncům skotské nezávislosti stále euroskeptičtější politika londýnské vlády Davida Camerona. Skotové by v případě získání nezávislosti naopak do EU rádi co nejrychleji vstoupili.