Důležité je mít pořád koníčky, prozrazuje recept na šťastné stáří senior z Vysočiny

Lidé na Vysočině mají šanci dožít se vyššího věku než ve většině dalších krajů. Muži i ženy jsou v popředí žebříčku střední délky života, který přinesl Český statistický úřad. A třeba Jaroslavu Hájkovi z Kaliště sedmdesátka rozhodně v aktivním životě nepřekáží. Venku pobíhá kolem včel a uvnitř s tužkou v ruce, když píše texty dechovek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Včelín, včely, včelaři, včelín | Foto: Jitka Cibulová Vokatá

„Teď jsou včely už připravené na zimu ve dvou nástavkách, ale v létě mají ještě třetí a čtvrtý nástavek, někde dokonce i pátý,“ říká Jaroslav Hájek, který nyní své dlouholeté zkušenosti předává dál mladé generaci.

„Ano, a nejen v našem spolku, jezdí za mnou návštěvy z celé republiky,“ podotýká. Včelaření a výsadbě ryb Jaroslav Hájek věnuje podstatnou část léta. A v zimě má víc času na dechovku, texty k ní píše už 26 let.

Přehrát

00:00 / 00:00

S aktivním důchodcem Jaroslavem Hájkem natáčel reportér Daniel Zach

„Pivo, víno neškodí a radost všem rozdává. Promile když přibudou, starost pak nastává,“ recituje ze své tvorby. Oblíbený textař dechové hudby si vede záznamy o všech textech, které zatím napsal. Je jich přes 640.

„Já jsem asi jediný textař v dechovce, který se nevyhýbá současným námětům. Jestliže chceme, aby mladí lidé k dechovce přišli, tak se nemůžeme stále vracet 120 let dozadu a zpívat dokola Za naší stodoličkou dal jsem ti hubičku, to nejde,“ tvrdí.

Jaroslav Hájek se v důchodu rozhodně nenudí. Zastaví se jen občas a na chvíli, třeba u písničky s vlastním textem.

Kde bere energii? „To je jedna věc s druhou. Včely dobíjejí muziku a muzika zase víno a víno zase ryby a tak dále. Chce to i v té sedmdesátce a víc ty koníčky mít,“ uzavírá aktivní důchodce.

Daniel Zach Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme