Daňová Kobra znovu zasáhla. Zabránila únikům při obchodování s PHM

Speciální útvar pro boj s daňovou kriminalitou zabránil podvodu s pohonnými hmotami. Takzvaná Kobra zajistila 700 tisíc litrů benzinu a nafty. Stát by v takovém případě přišel o 650 milionů korun. Stát zajištěné pohonné hmoty prodá a použije na úhradu daňového nedoplatku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speciální policejní útvar Kobra zabránil možnému podvodu při obchodování s pohonnými hmotami (ilustrační foto) | Foto: Speciální skupina pro boj proti velkým daňovým únikům a daňové kriminalitě Kobra

Zásah společného týmu policie, finanční správy a celníků u obchodníků začal před několika měsíci. Podezřelá firma začala podle Kobry vozit z Německa do Česka velké množství pohonných hmot, které nakupovala bez daně, ale odběratelé už daň platili.

Samotní obchodníci ale daně neplatili, místo toho nakupovali další pohonné hmoty.Na stopu firmy Kobru přivedla například příliš nízká cena, za kterou pohonné hmoty nabízela.

Přehrát

00:00 / 00:00

O úspěchu Kobry mluvila Jana Čermáková

„Nezdálo se nám to, jakým způsobem a za jaké ceny prodává pohonné hmoty, ekonomicky nám model nevycházel,“ řekl Jiří Žežulka z Generálního finančního ředitelství.

„Viděli jsme v jeho účetnictví i půjčky ze zdrojů, které jsme neuměli zmapovat.“

Společnost dosáhla za několik měsíců obratu kolem 2,5 miliardy korun. Firmu navíc řídili dva lidé, kteří byli za daňovou trestnou činnost už v minulosti odsouzení.

Teď ale trestně stíhaní nejsou, protože Kobra zasáhla dřív, než možnou škodu způsobili.

Speciální skupina pro boj proti velkým daňovým únikům a daňové kriminalitě Kobra pracuje od poloviny června. Na jejím vzniku se dohodli ministr financí z hnutí ANO Andrej Babiš a ministra vnitra z ČSSD Milan Chovanec. Útvar už mimo jiné obvinil čtyři lidi kvůli podezření z daňového podvodu za téměř 270 milionů korun.

„Není naším cílem za každou cenu trestně postihnout potenciální pachatele, ale že někdy je efektivnější předejít vůbec páchání trestné činnosti tímto způsobem a zajistit vlastně příjem do státního rozpočtu touto formou,“ vysvětlil náměstek ředitele protikorupční policie Jaroslav Vild.

„Skutečně se to celé neodehrává v režii trestního řízení, ale v rámci daňového řízení,“ dodal Vild.

Kobře se podle zástupce ředitele Generálního ředitelství cel Davida Chovance podařilo zajistit asi 620 milionů korun z celkem 650 milionů daňového nedoplatku. Rozdíl může stát vyrovnat ziskem z prodeje zabavených pohonných hmot.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme