Senátoři zřejmě oddálí zdražení cigaret a zachování zelené nafty

Návrhy na zdražení cigaret a zachování takzvané zelené nafty pro zemědělce poputují nejspíš ze Senátu zpátky do sněmovny. Dvě novely o spotřební dani totiž budou pravděpodobně chtít senátoři sloučit do jedné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cigarety, kouření, tabák (ilustrační foto)

Cigarety, kouření, tabák (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD řekl, že kromě sloučení dvou zákonů do jednoho jsou senátoři s poslanci zajedno i v tom, že by krabička cigaret měla kvůli pravidlům Evropské unie zdražit až o čtyři koruny:

„V tuto chvíli, jak mám informace z klubů a od senátorů zejména z hospodářského výboru, tak se nepředpokládá, že by se novela nějak rozšiřovala, nebo měnila nějakým zásadním způsobem. Takže by to mělo být tak, jak to přišlo z Poslanecké sněmovny.“

Jediná norma by podle sociálních demokratů měla uzákonit jak právo zemědělců na vrácení části spotřební daně z nafty, tak zdražení cigaret. Pravicová opozice je proti. Podle senátora za ODS Petra Bratského zdraží hlavně levné cigarety:

„Někdo si myslí, že tím získáme do rozpočtu zhruba přes miliardu korun a že především mladí lidé a zvláště dívky – jak bylo řečeno v argumentaci – si nebudou tyto levné cigarety kupovat. Myslím, že toho příliš edukativního neprovedeme.“

Pravicová opozice se chystala způsob, jak poslanci schválili zdražení cigaret, napadnout u Ústavního soudu. Poslanci nejdříve v rámci novely o cigaretách podpořili také nižší zdražení benzinu a nafty. Po kritice ministra financí Andreje Babiše z hnutí ANO ale část vládních zákonodárců své rozhodnutí změnila a dolní komora kvůli tomu nižší zdanění pohonných hmot po dvou dnech odmítla.

Senátor za ČSSD Jiří Dienstbier vysvětluje, jak by napadení hlasování u Ústavního soudu mohlo senátní řešení pomoci:

„Záleží na tom, který z těch dvou zákonů je vzat jako základ. A pokud někdo chce napadat proceduru ať už v Senátu nebo ve sněmovně, tak ji může napadat pouze po vyhlášení zákona ve sbírce zákonů, tedy proti platnému zákonu. A pokud zákon, u něhož je napadena procedura, nebude schválen, tak není co předkládat Ústavnímu soudu.“

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme