Šéf tajné služby i bezpečnostního úřadu. Slovenská média píšou, kdo byl obviněn po zásahu policie

Slovenská policie podle svého šéfa Štefana Hamrana obvinila pět lidí včetně současných a bývalých příslušníků civilní tajné služby SIS pro podezření z maření vyšetřování korupčních a jiných trestných činů. Podle médií je mezi nimi současný šéf SIS Michal Aláč a jeho předchůdce Vladimír Pčolinský. V další kauze byly obviněné dvě osoby, podle televize Markíza také šéf Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Roman Konečný.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský policejní prezident Štefan Hamran

Slovenský policejní prezident Štefan Hamran | Zdroj: Profimedia

Šéf slovenské policie Štefan Hamran jména obviněných na čtvrteční  tiskové konferenci neuvedl. Postup policie zasáhl do probíhající kampaně před zářijovými předčasnými parlamentními volbami.

Policejní komando provedlo razii, zatýkalo ve slovenské tajné službě a na bezpečnostním úřadu

Číst článek

„Není obvyklé, když jsou zadržovány osoby v takovém postavení,“ řekl Hamran k dnešním policejním akcím, o kterých už dopoledne informovala slovenská média.

Hlavou skupiny, která chtěla mařit vyšetřování a navozovat dojem, že elitní policejní jednotka NAKA manipuluje výpovědi svědků, byl podle policie jeden podnikatel. Kromě pěti obviněných policie v případu zadržela také člena NAKA a bývalého příslušníka policejní inspekce. Stíhání je vedeno pro trestné činy založení a podpory zločinecké skupiny, zneužívání pravomocí veřejného činitele a maření spravedlnosti.

Akce policie pod názvem Rozuzlení je pokračováním takzvané války ve slovenských bezpečnostních složkách. NAKA se už v minulosti zabývala podezřením ze snahy zpochybnit vyšetřování kauzy, ve které jsou stíháni kromě jiných členové bývalého vedení policie včetně někdejšího policejního prezidenta Tibora Gašpara. Činnost NAKA ohledně možného maření vyšetřování ale předloni zastavila generální prokuratura a policejní inspekce následně obvinila čtyři vyšetřovatele NAKA, kteří skončili ve vazbě. Bratislavský krajský soud ale posléze tuto čtveřici propustil z vazby a jejich stíhání označil za neopodstatněné.

Prokuratura ale na obviněních trvala a vyšetřování se podle dostupných informací blíží ke konci. Nynější vedení slovenské policie se těchto vyšetřovatelů zastalo.

V dalším případu policie obvinila ze zneužití pravomocí dvě osoby, podle médií šéfa NBÚ a také bývalého příslušníka SIS. Policie uvedla, že jsou podezřelí kromě jiného ze snahy zbavit se nepohodlných příslušníků NBÚ, který například vydává osvědčení lidem, aby mohli mít přístup k utajovaným informacím.

Čaputová svolala radu

Po policejních raziích prezidentka Zuzana Čaputová požádala premiéra Ľudovíta Ódora o svolání bezpečnostní rady státu. Ódor podle médií dopoledne uvedl, že o případném svolání bezpečnostní rady rozhodne až poté, co bude mít dostatek informací o vzniklé situaci. Pokud ovšem hlava státu oficiálně navrhne svolání bezpečnostní rady státu, premiér tak v souladu s příslušným zákonem bude muset učinit.

Policie překazila chystanou bitku fotbalových diváků. Cíleně kontrolovali fanoušky mířící na Slovensko

Číst článek

Obvinění elitních vyšetřovatelů v minulosti opakovaně využil expremiér Robert Fico ke kritice práce NAKA, která se kromě jiného zabývá kauzami z doby předchozího vládnutí Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD). Ta je před nadcházejícími volbami nejpopulárnější stranou v zemi.

Nynější akci NAKA označil Fico za pokus o policejní převrat s podporou předsedy úřednické vlády a prezidentky a za sabotáž a útok na základy státu. Minulý týden Fico zase kritizoval NAKA v souvislosti se zadržením a obviněním Gašpara, který je v první desítce kandidátní listiny Směru-SD pro nadcházející volby.

Naopak, dnešní policejní razii ještě před tiskovou konferencí vedení policie hájili bývalí vládní politici, kteří po posledních volbách z února 2020 tvrdili, že kriminalistům rozvázali ruce. „Výkon spravedlnosti není žádný převrat. Opět blouzníte a pláčete, protože jste budoval monstrózní korupční systém a propojení každý den víc a víc směřují k vám,“ vzkázal Ficovi expremiér Eduard Heger, jehož vládu v polovině května vystřídal úřednický kabinet.

Po posledních parlamentních volbách začala NAKA stíhat několik desítek soudců, pracovníků justice, podnikatelů a někdejších vysokých úředníků včetně bývalého vedení policie z období, kdy byl u moci Směr-SD. Někteří ze stíhaných ve sledovaných kauzách se mezitím přiznali, byli odsouzeni nebo spolupracují s kriminalisty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme