Ficův poradce a advokát se nechal uplácet, zaznělo u soudu s mafiány. Nejspíš to ale bude promlčené

Slovenský deník SME se znovu zaobírá osobou Davida Lindtnera. V minulosti byl prokurátorem a později i soudcem, jeho profesní dráhu ale přerušilo zadržení Národní kriminální agenturou (NAKA) v rámci akce Vichřice v říjnu 2020. Šlo o policejní zásah, při kterém bylo zadrženo několik lidí, včetně soudců, a to v souvislosti s korupčními skandály.

Svět ve 20 minutách Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Lindtner (vlevo) s Robertem Ficem na snímku z roku 2022

David Lindtner (vlevo) s Robertem Ficem na snímku z roku 2022 | Foto: Marko Erd | Zdroj: Petit Press / Profimedia

Lindtner tehdy skončil ve vazbě, ve které strávil skoro sedm měsíců. Po propuštění začal pracovat v advokátní kanceláři nynějšího slovenského ministra obrany Roberta Kaliňáka (Směr).

Přehrát

00:00 / 00:00

Palestinci v Gazy umírají kvůli válce a hladu. Zavedení cel zatím Spojeným stýtům nepřináší slibované zahraniční investice a další témata. Poslechněte si celý Svět ve 20 minutách

Stal se také poradcem pro legislativu premiéra Roberta Fica (Směr), kterého dokonce právně zastupuje v projednávání kauzy atentátu v Handlové.

A letos v březnu byl zvolen členem rady veřejnoprávní STVR, dřívější RTVS, kterou stávající vláda kvůli údajné neobjektivitě reorganizovala.

Lindtner je ale stále obviněný z korupce a zasahování do nezávislosti soudu. Teď jeho jméno zaznívá v procesech s mafiány.

Deník SME připomíná, že když se Lindtner stal v roce 2000 prokurátorem, řešil mimo jiné kauzu údajné fiktivní likvidace zbraní Slovenské informační služby, ve které byl obžalován bývalý ředitel SIS Ivan Lexa.

Lexa byl v minulosti spojovaný například s únosem Michala Kováče mladšího. K únosu tehdy třiatřicetiletého syna prvního slovenského prezidenta došlo na konci srpna 1995, patrně s cílem přimět tehdejší hlavu státu k rezignaci.

Řádné vyšetřování tohoto činu znemožnily amnestie, které udělil premiér Vladimír Mečiar coby zastupující prezident po odchodu Kováče z úřadu v roce 1998.

Když se pak kauza únosu prezidentova syna měla znovu otevřít v důsledku zrušení těchto pochybných amnestií v roce 2017, příslušnému soudu předsedal právě Lindtner. Případ ale dodnes nebyl znovu otevřen pro různé procesní překážky, konstatuje deník SME.

Komunikace s Kočnerem

List také připomíná, že v roce 2019 se objevila informace o tom, že Lindtner byl jedním ze soudců, který důvěrně komunikoval s dnes odsouzeným podnikatelem Marianem Kočnerem, souzeným také ve věci objednávky vraždy novináře Jána Kuciaka.

Kauza Kuciak stále není u konce. Slovenský nejvyšší soud zrušil dosavadní rozsudek

Číst článek

Investigativní novinář byl spolu se svou snoubenkou Martinou Kušnírovou zavražděn v únoru 2018. Specializovaný trestní soud Kočnera naposledy předloni osvobodil, Slovenský nejvyšší soud však letos 20. května osvobozující rozsudek znovu zrušil.

Své rozhodnutí zdůvodnil chybami v rozsudku a konstatováním, že soud nižší instance se nevypořádal se všemi okolnostmi, které jsou pro rozhodnutí důležité, doplňuje pro kontext deník SME.

Dnešní Ficův poradce Lindtner po provalení kontaktů s Kočnerem požádal o přerušení výkonu funkce soudce a stal se pouhým advokátem.

Soud s mafiány

Lindtnerovo jméno ale nedávno nečekaně zaznělo v souvislosti s uplácením při projednávání kauzy bývalého člena mafiánské skupiny Sýkorovců, která byla aktivní hlavně v 90. letech.

Podle svědka měl Lindtnera ještě coby prokurátora uplácet bývalý příslušník SIS Luboš Kosík. Dozorující prokurátor Peter Kysel informaci od soudu následně postoupil k prověření krajské prokuratuře v Bratislavě, jak mu nařizuje zákon.

Poradce premiéra na tento Kyselův postup reagoval podáním trestního oznámení. Prokurátor podle něj mohl svědka úmyslně navést ke křivé výpovědi s cílem diskreditovat jeho osobu.

25:06

Většina Slováků chce blízké vztahy s Ruskem, podpora Fica stojí na levných energiích, říká novinář

Číst článek

Načasování si Lindtner spojuje se svou kandidaturou na vysoké veřejné funkce – kromě toho, že se nedávno stal členem Rady STVR, se o něm totiž mluví také jako o nadějném kandidátovi na generálního prokurátora.

Lindtner se odvolává na vyjádření údajného úplatkáře Luboše Kosíka, který prohlásil, že s Lindtnerem nikdy nemusel nic řešit skrze úplatky.

Nutno ale podotknout, že Kosík je na Slovensku pravomocně odsouzen k 18 letům vězení za falšování směnek a je podezřelý z účasti na už zmíněném únosu Michala Kováče mladšího z roku 1995.

Kosík se aktuálně zdržuje v africkém Mali. Zatímco slovenská policie nemá nástroje k tomu, aby ho vyslechla, a neúspěšně žádá o jeho vydání, s novináři bývalý člen SIS čile komunikuje. Právě deníku SME se s ním vloni v létě podařilo udělat velký rozhovor.

Bratislavská prokuratura médiím potvrdila, že případ podezření z korupce Davida Lindtnera postoupila vyšetřovateli z Úřadu boje proti organizovanému zločinu a věc se aktuálně nachází v přípravném řízení.

Ale vzhledem k tomu, že k uplácení mělo dojít už před patnácti lety, je případ s největší pravděpodobností dávno promlčený. Podle stávajícího trestního zákona totiž na Slovensku pro trestné činy korupce platí jen pětiletá promlčecí lhůta, uzavírá deník SME.

Poslechněte si celý Svět ve 20 minutách. Palestinci v Gaze umírají kvůli válce a hladu. Zavedení cel zatím Spojeným státům nepřináší slibované zahraniční investice. Chatboti pohánění umělou inteligencí by mohli radit se zločinem, varují vědci. Skotský registr tartanů se rozrostl o vzor, který má uctít oběti čarodějnických procesů.

Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme